Глобалното затопляне пряко се отразява на поносимостта ни към болести
Снимка: Shutterstock
Специалисти от токийския университет стигнаха до извода, че неблагоприятните климатични изменения способстват за това имунитетът на хората да намалява. Резултатите от изследването са публикувани в списание PNAS.
"В резултат на глобалното затопляне имунитетът на хората и животните ще намалява, като това ще ги прави по-уязвими на различни вируси и патогени", констатират японски учени. Те стигнали до този извод след експерименти с опитни мишки: здрави гризачи били поместени в камери с различни температури на въздуха - в първата било 4 градуса по Целзий, във втората - 22 (стайна температура), а в третата - 36 градуса. Животните от всички групи били заразени с щам на грипния вирус A/PR8.
След седмица в дробовете на мишките, които се намирали в най-топлата камера, се отчело развитието на повишено количество вируси, като в същото време се забавила автофагията - клетъчния процес, при който се унищожават ненужните и дисфункционални компоненти. Всичко говорело за това, че имунитетът на животните е намалял и е изгубил предишното си свойство активно да се съпротивлява на инфекциите.
"Високата температура възпрепятства изработването на лимфоцитни антитела, които помагат на тялото да се противопостави на вирусните заболявания. Задно с това се активират белтъчни комплекси, които отключват възпалителни реакции", казват учените за въздействието на прекомерно високите градуси.
Именно топлината при глобалното затопляне безпокои учените. Климатолози от университета "Макгил" в Канада съобщиха преди дни, че топенето на ледовете в Арктика и Антарктика ще се отрази върху тоталното изменение на климата в близките сто години. Средната температура на въздуха ще се повиши приблизително с 4 градуса и това на пръв поглед незначително затопляне ще има последствия, които вече са наречени "климатичен апокалипсис".
Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари