И да спрете да приемате всичко присърце
Снимка: Getty
По време на бременността хормоните бушуват: безпокойството, агресивното настроение, сълзливостта се увеличават значително. И новините изобщо не са ободряващи...
Но трябва да се научите как да управлявате емоциите си.
Не трябва да допускате такива дреболии като повишеният тон на шефа, грешката на продавачката, негативната информация или липсата на внимание от страна на съпруга да ви извадят от равновесие, особено по време на бременност или докато бебето е малко.
Ето няколко прости и ефективни трика, за да се дистанцирате.
1. Изберете си интересни цели
Напишете списък с цели и желания. Ако негативна мисъл или ситуация не ви излизат от главата, си кажете "Стига!" И помислете за нещо добро от личния си списък. Например, за това какви завеси искате да купите за детската стая, четете, пуснете си любима музика, подгответе албум със снимки от минали пътувания или гледайте нов филм.
2. Опитайте техники за контрол на емоциите
Ако усетите, че тревожността ви нараства и се появяват симптоми на стрес, е време да се отървете. Тук ще ви помогнат специални психологически техники. Тяхното значение е да изместят фокуса на вниманието от емоциите към физическите усещания. Например, отидете и разгледайте дървета в близкия парк, каква форма са облаците, „подслушайте“ разговорите на други хора ...
Това ще ви помогне да почувствате, че животът наоколо тече и не е фиксиран върху едно нещо.
Друг начин да се отпуснете е да търкаляте антистрес топка между дланите си, фокусирайте се върху дишането си: спокойно вдишайте и издишайте 10 пъти.
Може да потърсите помощ от специалист: да усвоите дихателна техника, подходяща за вашата гестационна възраст, да пробвате йога или водна аеробика за бременни. Важното е да се упражнявате съзнателно.
Снимка: Getty
3. Подбирайте с кого общувате
Вероятно можете да избягвате неприятните хора и да държите в обкръжението си само тези, които харесвате. Но е по-добре да се научите да изразявате емоциите си, дори когато ви е неудобно. Използвайте „аз-изявления“, когато изразявате чувствата си (например, можете да кажете на съпруга си: „Обидена съм, когато ме критикуваш, че нямам време да приготвя вечеря“ вместо „Винаги ми обясняваш, че съм лоша домакиня, така че хайде сам си свари картофи, че аз съм уморена!"
Задавайте уточняващи въпроси, за да изясните ситуацията, вместо да се ядосвате и да се палите.
4. Излизайте понякога от зоната си на комфорт
Правете неща, които ви плашат понякога. Например, отдавна сте искали да се научите да танцувате салса или кизомба, но се смятате за не особено ритмична и доста "дървена". Важното е желанието да учите. Направете крачка към мечтата си – например вземете личен урок с учител. И ще разберете, че напразно сте се подценявали.
Преодолявайки страха, вие ставате по-смели, по-умни и по-устойчиви на предизвикателствата на живота. Понякога забележителните постижения са резултат от това, което ви се е струвало невъзможно.
Няма как да се промените от раз. Но можете да се научите да не си тровите душата и да успеете да поемете контрола върху това, което наистина можете да контролирате – отношението си към света и настроението си.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари