За много двойки той е като първото интимно преживяване в живота и създава много неудобства
Мъж и жена в леглото. Снимка: Getty
„Какъв секс!“ Умора, безсъние, болки ... коя жена може да мисли за секс след раждането.
Мисълта за възобновяване на сексуалните отношения повдига много въпроси и страхове: ще боли ли, усещанията ще останат ли същите, ами, ако забременея...
Болката и споменът от раждането често отказват жената от интимности.
Не само в първите 45 дни, а и дълго след това. Съпругът е обиден, а жената потъва в грижите за новороденото.
Ето няколко важни факта, които могат да помогнат за възстановяване на интимния живот.
Много жени в първия момент след раждане изпитват дискомфорт и дори болка по време на секс. Не само младите майки, които са родили по естествен път, се оплакват от това.
Жените, които са родили със секцио, често изпитват същите проблеми, въпреки факта, че вагината им не е участвала в раждането.
„Не става въпрос за травма, а за следродилни хормонални промени в тялото на жената”, обяснява акушер-гинекологът д-р Ребека Бут от Луисвил (Кентъки, САЩ)
След раждането нивото на естроген в тялото на майката намалява значително и остава ниско през целия период на кърмене.
Именно този хормон е отговорен за еластичността на тъканите на вагината. Ниските нива на естроген, съчетани с повишени нива на пролактин и окситоцин, причиняват симптоми, които наподобяват менопаузата: горещи вълни, изпотяване, сухота и дискомфорт на интимно място.
Подобни проблеми могат да тревожат млада майка 2-3 месеца след раждането.
Ако раждането е преминало без усложнения, двойката може да се върне към сексуален живот след 6 седмици (но само след консултация с гинеколог).
Този период е необходим за възстановяване на матката.
Попадането на инфекция в „отворената рана“ е силно нежелателно, тъй като може да доведе до възпаление на матката. Така че трябва да изчакате увредените тъкани да заздравеят.
За да бъде връщането към секса възможно най-приятно, д-р Бут съветва да се въоръжите с чаша вино, чувство за хумор и много лубрикант.
Първият секс след раждането не носи наслада за много жени. И това е напълно естествено. Липса на сън, кърмене на 3 часа (и пред нощта), опити за установяване на ритъм в живота на бебето - всички тези трудности, макар и временни, не допринасят за ведрото настроение на младата майка.
Освен това много се срамуват от тялото си: корем, който все още е отпуснат и виси, наднормено тегло и болезнени гърди, пълни с мляко.
И е естествено всяка да се съмнява, че не изглежда твърде секси и съблазнителна за съпруга си.
Природата се е „погрижила“ непосредствено след раждане жената да няма и голямо желание за секс.
Факт е, че по време на кърмене огромно количество от хормона окситоцин навлиза в кръвта. Той изгражда връзката между майката и бебето. Но също така значително намалява сексуалното влечение на жената.
Това е един вид естествена контрацепция: липсата на желание за секс я предпазва да не забременее отново твърде рано.
Майките, които не са кърмили бебето си, се възстановяват по-бързо и по-безболезнено се връщат към полов живот.
Много жени, които се връщат към секса след раждането, са изненадани да забележат, че мъжествеността на съпруга им... някак е намаляла. Проблемът, разбира се, не е в мъжа.
В зависимост от възрастта на жената и броя на ражданията вагината може да се разтегне, което се отразява на усещанията по време на секс.
Не са пощадени и тези, които са родили със секцио, защото под въздействието на хормоните на бременността и техните мускули се разтягат и отпускат.
Съвет: Упражненията на Кегел и пилатес ще помогнат за стягане на мускулите - те тренират дълбоко разположените мускули на тазовото дъно.
Има смисъл да започнете да тренирате тези мускули още преди раждането. Наистина, освен ползите от такова обучение за интимния живот, има и допълнителни шансове жената да роди без разкъсвания и епизиотомия. И нещо още по-важно - пролапсът (увисването) на тазовите органи също може да се избегне.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари