7 начина да навредите на кърменето, без да искате

Повечето се случват от незнание или от разпространени заблуди

22 Ноември 2023 г.
7 начина да навредите на кърменето, без да искате

Кърменето може да бъде лесно, ако не правите някои грешки.

Снимка: Shutterstock

Струва ви се, че няма нищо по-естествено от кърменето. Природата се е погрижила за всичко: за баланса на витамините, за правилната температура и психологическия комфорт. Но това важи, когато всичко върви като по вода.

В реалността е малко по-различно. Почти всяка майка, решила да кърми бебето си, допуска неволно една или повече грешки. Което понякога сериозно затруднява процеса на хранене.

Ето най-честите, които стават от незнание, от недостатъчно информация, а понякога и по вина на робуването на популярни заблуди. Добре е да ги знаете, за да ги избегнете навреме.

Дрехите за кърмещи майки съвсем не са глезотия.

Снимка: Shutterstock

1. Спестявате от дрехи за кърмещи

Има всевъзможни дрехи, специално предназначени за кърмещи майки: сутиени, потници, тениски, блузи, пижами. Според вас, всичко това са измислици на маркетолозите: излишни харчове, които допълнително биха натоварили семейния бюджет. Или ги приемате като глезотия, за която изобщо не си заслужава дори да мислите.

Не сте прави! Тези дрехи далеч не са случайни. Основното им предимство е удобството по време на кърмене. Мекият памучен сутиен не притиска гърдите и така намалява риска от възпаление на млечната жлеза. А лесно откопчаващите се презрамки или платки улесняват кърменето, без да се налага да се събличате. Реално бихте могли да нахраните бебето на всяко място лесно и бързо.

Удобната дреха е въпрос и на психологически комфорт. Не е задължително да купувате всички комплекти за кърмене от специализираните магазини, достатъчно е да намерите най-удобните за вас, за да се чувствате комфортно.

2. Миете гърдите със сапун

Така ви е посъветвала акушерката, която е израждала майка ви. Гърдите са източник на бактерии и други зарази, затова преди всяко кърмене трябва да бъдат измивани. Желателно е с добрия стар сапун. Но като го правите, изобщо не се чудете после на резултатите: напукана и раздразнена кожа, макар и много чиста.

Всъщност кърмата сама по себе си има бактерицидни свойства, така че нямате никаква нужда от миене.

3. Не кърмите на публични места

Дори детето да вие от глад, а кърмата ви да заплашва всеки миг да потече, вие стискате зъби и бързате да се приберете у дома, за да нахраните малкото. Просто не се чувствате достатъчно комфортно да кърмите в парка или кафенето, нищо че по пътя виждате други майки да го правят. За вас това е почти шокиращ акт, който би ви причинил сериозно разстройство.

4. Кърмите по часовник

Едно време подобен начин на хранене на бебето се смяташе за чудесен, за да се изградят полезни навици и дисциплина. Но съвременните лекари и учени отдавна го отрекоха. Вие обаче имате собствено мнение по въпроса и продължавате да броите часовете до следващото кърмене. Това категорично не е полезно, тъй като може да предизвика намаляване на кърмата, освен това води до излишен стрес. А бебето често остава гладно.

5. Започвате строга диета

Не за отслабване, а за да имате повече кърма или за да я направите максимално полезна за бебето. Списъкът със забранени и полезни за кърмещата майка храни е дълъг поне 10 страници. Чесън, елда, боб и т. н. – в никакъв случай. На бебето му се е появило червено петно на шията - край на пуешкото, минавате на кисело мляко.

Плюсът от подобно хранене е, че гарантирано ще отслабнете, а минусът, че сериозно ще намразите кърменето. Помнете, че на кърмещите майки не им е нужна диета, защото пълноценното хранене няма как да навреди на детето.

Правилното слагане на бебето на гърдата ще ви спести доста проблеми.

Снимка: Shutterstock

6. Да игнорирате правилното слагане на гърдата

Носът да е по определен начин, а горната устна да захапва правилно, за да може бебето да преглъща. За вас всичко това е губене на време и излишно натоварване. Смятате, че щом бебето лапне зърното, и всичко е перфектно. Но на практика не е точно така.

Правилното поставяне на гърдата е наистина важно, защото може да ви спести доста неприятности: болящи и напукани зърна, стомашно неразположение на бебето, което гълта повече въздух, отколкото мляко и др.

7. Дохранване на бебето с адаптирано мляко за всеки случай

Бебето плаче – значи е гладно. А защо? Защото не му стига кърмата. За да не уморите детето от глад, спешно му приготвяте и малко адаптирано мляко в шише. И така всеки път.

По този начин бебето привиква към по-лесно леещото се мляко и започва да се затруднява да се храни от гърдата, което води до постепенното намаляване на кърмата. Не се чудете, когато много скоро тя съвсем пресъхне.

По материали от detstrana

Още от Здраве

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Как се променя кожата по време на бременност

Илюстрация: Guliver / iStock

От памперси към гърне

Жена, притиска с ръце корема си. Снимка: Getty

Проблем, за който мълчим

Може би се питате защо бременността продължава 40 седмици?

Снимка: Shutterstock

Колко точно трае всеки триместър

Бременните трябва да внимават с кафето.

Снимка: Shutterstock

Възможна ли е консумацията на кофеин по време на бременност

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как се променя кожата по време на бременност

Ето какво може да очаквате и как да я предпазите през деветте месеца

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

По този начин изграждаме безопасна среда, в която те да учат и да израстват

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

От памперси към гърне

Как да направим прехода по-лек, обяснява психологът Галя Даскалова