8 бабини лекарства, които наистина работят

Може и да не сте съгласни с всичко, което възрастните препоръчват за новороденото, но точно тези съвети действително помагат

17 август 2023 г.
8 бабини лекарства, които наистина работят

Баба и внуче. Понякога бабините съвети са полезни. Снимка: Shutterstock

Бабите винаги имат решение за всичко, когато става дума за бебе. Често съветите им звучат смехотворно от днешна гледна точка. Но има някои, които наистина работят и са изпитани във времето. Нещо повече – дори лекарите потвърждават това.

Общото между тях е, че са екологични, евтини и обикновено с продукти, които ви се намират у дома. Ето селекцията на италиански експерти, които прегледаха и прецениха кое действително действа от бабините препоръки.

Отварата от лайка е перфектна при протриване на нежната бебешка кожа. Снимка: Shutterstock

1. При обрив от памперсите

Случва се доста по-често, отколкото очаквате. Обикновено дупето и гънките в областта на слабините се зачервяват силно, което създава силен дискомфорт на бебето и то започва да плаче. Не се паникьосвайте, може сравнително бързо да овладеете положението и да облекчите раздразнената кожа на мъничето.

За целта трябва просто да използвате естествени продукти, които имат доказано успокояващо действие. Много помага промиването с отвара от лайка (задължително прецедена и охладена). Също така смес от зехтин и минерална вода в съотношение 2:1, която много внимателно се втрива по зачервените места. А има и една малко необикновена „рецепта“, която обаче действа почти скоростно – компрес от настърган и отцеден картоф, поставен между две марли. Облекчава и премахва зачервяването буквално за минути.

2. Атопичен дерматит

Зачервената и раздразнена кожа на детето може да бъде упорито и неприятно неразположение. Независимо дали използвате специализирани продукти или нещо домашно, задължително е при това състояние те да бъдат максимално изчистени и натурални, съветват експертите.

Успокояващо действие например има дафиновият лист. За бебе се прави отвара от няколко листа в 4-5 литра вряща вода. След като се охлади и прецеди, тази вода се използва за финално изплакване след като сте изкъпали с подходящ за това състояние на кожата бебешки продукт.

Същото действие има и магданозът, но там съотношението е 2 супени лъжици нарязан магданоз на литър вода. Вари се 30 минути и се прецежда. Отново се използва след къпане на бебето.

3. При колики

Много неприятен период от живота на бебето, но трябва да се израсте. Може обаче да му помогнете по още един начин, освен добре познатите.

Чай от копър много облекчава. Но само ако сте склонни да му дадете и малко чай, освен кърма. Някои експерти съветват при изключително кърмене, просто майката да увеличи приема на копър в своето меню, което ще се отрази и на кърмата. Разбира се, не очаквайте светкавичен ефект.

4. Хълцане

Не мъчете бебето да пие вода, за да спре да хълца. По-добре го полюлейте на ръце, гушнете го, долепете го до своята кожа.

Ако въпреки това не се успокои и не спре да хълца, може много внимателно да опитате следното. Капнете 1-2 капки лимонов сок на пръста си и съвсем деликатно го поднесете към нослето на бебето или леко потупайте долната му устна (без да навлиза в устата) и веднага избършете с чиста вода. От острата миризма то бързо ще спре да хълца.

5. При настинка

Отново има бабини варианти, които могат да помогнат на малкото да диша поне по-леко в помещението. През зимните месеци може да капнете няколко капки евкалиптово масло в чинийка, пълна с вода, след което да я поставете върху радиатора. А в топлите просто сложете в паничка малко свежи ментови листа близо до леглото му.

Внимание! Ако детето има установена алергия (екзема, астма), по-добре е да не използвате растения или етерични масла без консултация с педиатър.

6. Срещу подутини след падане

Децата играят, бягат, скачат и рискът от нараняване е голям. Ако забележите подутина на мястото на удареното, сложете веднага лед, за да спре отока, а и да не боли толкова силно.

Навън може да използвате вместо лед студена стъклена бутилка от безалкохолна напитка. За да не изтръпне кожата, не допирайте директно студения предмет, а поставете марля или чиста памучна кърпичка като преграда.

Срещу отоците помага и намазването с най-обикновена ванилова есенция, каквато има в почти всяка кухня.

Оцетът има антисептични свойства и помага срещу комари. Снимка: Shutterstock

7. Срещу комари

Особено през лятото проблемът с комарите не е за подценяване. А малките деца са изключително апетитни за жужащите.

Естествен успокояващ и в същото време антисептичен продукт е оцетът. Трябва само да натриете мястото с памучен тампон, напоен леко с оцет. Помага и лимоновият сок. А така също и натъркването с парче лук. Лимонът и сокът обаче не са подходящи за деликатната бебешка кожа.

8. Преди лягане

През зимата задължително затопляйте бебешкото креватче предварително, за да няма голяма температурна разлика, когато от топлите ви ръце и прегръдка малкото се озове в хладните завивки.

А при по-големите деца за успокояване преди сън помага чаша топло мляко с малко мед (стига да не са алергични).

Деси Тодорова по материали от Al femminile

Още от Здраве

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Как се променя кожата по време на бременност

Илюстрация: Guliver / iStock

От памперси към гърне

Жена, притиска с ръце корема си. Снимка: Getty

Проблем, за който мълчим

Може би се питате защо бременността продължава 40 седмици?

Снимка: Shutterstock

Колко точно трае всеки триместър

Бременните трябва да внимават с кафето.

Снимка: Shutterstock

Възможна ли е консумацията на кофеин по време на бременност

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как се променя кожата по време на бременност

Ето какво може да очаквате и как да я предпазите през деветте месеца

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

По този начин изграждаме безопасна среда, в която те да учат и да израстват

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

От памперси към гърне

Как да направим прехода по-лек, обяснява психологът Галя Даскалова