Това може да се окаже изключително полезно и дори животоспасяващо
Дете, ухапано от комари. Снимка: Shutterstock
Всеки, който е прекарал безсънна лятна нощ в гонене на комари или летен ден в неистово чесане на ухапаните места, знае: комарите изнервят!
Ново изследване показва, че излъчваните от хората миризми са част от проблема. Във всеки случай определени миризми.
За да установят кои от тях привличат най-вече хвъркатите гадинки, учените от Училището за обществено здраве „Джон Хопкинс Блумбърг“ в африканската държава Замбия построили арена за комари с големината на футболен стадион, в която различни хора да изпускат едновременно специфичните си телесни миризми.
Резултатът бил еднозначен: комарите намират за най-привлекателна интензивната миризма на сирене, а за най-отблъскваща – на евкалиптол.
Всеизвестно е, че комарите са преносители на смъртоносни болести. Следователно миризмата, която ги прогонва, може да бъде животоспасяваща. В най-добрия случай на мястото на ухапването остава сърбящо червено петно, а в най-лошия изходът може да бъде фатален.
Една от най-опасните болести, пренасяни чрез комари, е маларията. Благодарение на новите проучвания сега се знае кои миризми привличат тези насекоми най-силно, защо някои хора са по-податливи на ухапване и как могат да го предотвратят. Тези знания са най-необходими и полезни за пределите на Африка, където голям брой хора се разболяват от малария и умират.
Гигантска клетка била оборудвана с един вид бюфет с човешки миризми, нещо като жив „въпросник с множествен отговор“. След като все повече и повече участници – защитени с мрежа против комари – излъчвали едновременно миризмите си, учените установили, че ароматът на сирене привлича гадинките най-силно. Като един от факторите, задето комарите „предпочитат“ определени хора, била идентифицирана въглеродната киселина. Маслената киселина, съединение, съдържащо се в най-миризливите сортове сирена като Лимбургер и произвеждано върху човешката кожа от бактерии, също действа особено привлекателно на комарите. Тази миризма обикновено не се долавя от хората, а само от изостреното обоняние на летящите хапещи насекоми.
Продължението четете в Обекти.бг
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари