48 часа след раждане открива проблеми със слуха
Майката изпуска чиния и бебето подскача в леглото. Вратата се затваря с трясък от течението, а мъникът неудържимо писва. И майката е спокойна, че новороденото чува.
„Пълна заблуда“, твърдят специалисти, защото бебето реагира на вибрациите на въздуха. Реакцията на новороденото може да заблуди не само майката, но дори и неопитен лекар. Проблемът е, че това объркване краде време, което е особено ценно, ако нещо със слуха на бебето не е наред.
Изследването
48 часа след раждане бързо и напълно безболезнено изследване може да установи проблеми със слуха, защото той се развива още в утробата. Тестът се прави в цял свят.
У нас обаче малко АГ болници разполагат с нужната апаратура. Другият проблем е, че Здравната каса не плаща това изследване. Затова няма и скриниг.
„Ултразвуковото изследване, което отнема едва 30 секунди, дава ценна информация. С помощта на ултразвукови вълни апаратът проверява пътя на слуха от външния слухов канал до централната нервна система. Изследването дава оценка на слуха и открива степента на увреждане, разказва д-р Радка Масларска, началник отделение по неонатология в болница „Токуда“.
Снимка: авторката
Проблемът
Изследването е особено полезно в случаи, когато слухът е частично увреден и е засегната само някоя зона от честотния спектър. При това увреждане детето не може да произнася определени звуци - най-често шипящите съгласни з, с, ц, ч, ш. То обаче компенсира със зрението си и дефектът може дълго време да остане скрит. Установява се обикновено в предучилищна или в училищна възраст, когато речта вече е напълно формирана и е много трудно детето да се научи наново да говори правилно.
Диагноза до 6-ия месец
Затова е важно да се направи ранен слухов скриниг до шестия месец и да се сложи точна диагноза.
Ако окаже, че детето е глухо, поставянето на кохлеарен имплант трябва да стене до 1-1,5-годишна възраст, без да се отлага, за да може малчуганът да се развива като връстниците си.
Веселина Мончева