За да се почувства по-добре е достатъчно половин час да му четете приказка
Майка чете приказка на дето си. Снимка: Getty
Бразилски изследователи установиха , че когато детето изпитва болки или стрес, е достатъчно да му разказвате приказка или в продължение на 30 минути да му четете книжка. Това намалява усещането му за болка и го успокоява във стресова ситуация.
Учените провели експеримент в отделението по интензивно лечение на детска болница в Сао Пауло.
Това място не е избрано случайно, тъй като децата, които се ликуват в тази болница и особено в реанимацията, са подложени на голям стрес. Те страдат не само от болка и други проблеми, свързани с болестта им, но и от раздялата с дома, майката, близките. Целият им обичаен комфортен и безопасен живот е нарушен.
Това състояние може да повлияе негативно на психичното здраве и развитието на децата дълго след като напуснат болницата.
Изследователите подбрали 81 деца на възраст между две и седем години, които били хоспитализирани за проблеми с дишането, причинени от астма, бронхит или пневмония. Разделили ли ги на случаен принцип в две групи.
На първата група им четели популярни детски приказки и разкази по 25-30 минути на ден. Във втората група децата отговаряли на гатанки.
Учените проследявали нивото на стрес, като изследвали слюнката и как се променят нивата на „хормона на стреса“ кортизол и „хормона на любовта“ окситоцин.
Така учените установили, че както приказките, така и гатанките имат положителен ефект – нивото на кортизола при децата пада, нивото на окситоцина се повишава, а усещанета им за болка намалява.
Четенето обаче се оказало два пъти по-ефективно от отгатването на гатанки.
След гатанките нивото на окситоцин при децата се увеличило пет пъти, а нивото на кортизола паднало с 35%, а след четене окситоцинът се повишил девет пъти, а кортизолът паднал с 60%.
Що се отнася до болката, след четене този показател спаднал с 2,7 пункта, а след отгатване на гатанки - с 1,54 пункта.
Мощният положителен, терапевтичен ефект от четенето може би се дължи на факта, че приказките и разказите събуждат фантазията и пренасят детето поне за малко в друга, по-малко страшна реалност – в друг, по-красив и по-безопасен свят, допускат учените.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари