Родителите често прехвърлят вината за това върху себе си. Но дали са прави?
Храненето на детето може да бъде доста напрегнат момент.
Снимка: Shutterstock
Храненето на детето може да бъде един много стресиращ момент от ежедневието за някои родители. Най-вече ако то проявява непрестанни капризи.
Ново британско проучване показва, че придирчивото ядене може да не е резултат от грешки на родителите, а да е свързано с ролята на гените. Така че ако малчуганът ви е капризен по време на хранене, не поемайте веднага сами вината за това!
Хранителните капризи се проявяват по-често под 7-годишна възраст.
Снимка: Shutterstock
Изследователите анализирали данни от 4,804 британски близнаци, родени през 2007 г. Те установили, че еднояйчните близнаци имат по-сходни хранителни навици, отколкото двуяйчните, което показва значителна генетична връзка.
Проучването показва също, че капризите на децата относно храната са по-често срещани между 16-месечна и 7-годишно възраст, след което отшумява в периода на юношеството.
Изследването показва, че генетиката играе основна роля в придирчивото ядене, но средата, в която детето развива хранителните си навици, също не трябва да се пренебрегва. Споделените фактори на околната среда, като време за хранене и домашна среда, са значими основно в ранна възраст, но не е ясно защо. От друга страна, индивидуалните фактори като приятелски кръг или здравословни проблеми могат да влияят на хранителните навици през цялото детство и юношество.
Тези трудности по време на храненето на детето вероятно могат да бъдат променени, но генетичният фактор може да направи промяната по-трудна. Ако поведението е изцяло резултат от околната среда, нещата ще се случат по-бързо и лесно. Но ако то е предимно генетично, трябва да се подхожда по-деликатно със ситуацията.
Разнообразното хранене е едно от полезните решения.
Снимка: Shutterstock
Комбинирайте храни, които детето обича, с нови, които не е склонно да яде.
Избягвайте да предлагате нездравословни алтернативи, ако детето не яде предложеното.
Оставете го да избере ново плодче или зеленчук всяка седмица или да участва в приготвянето на храната.
Не се обвинявайте за капризите, това е нормален етап от развитието.
Ако детето не наддава на тегло, има проблеми с храненето или не проявява апетит, консултирайте се с лекар.
Капризите относно храната често се бъркат с други хранителни проблеми, така че е важно да уточним как точно се изразяват те. Това може да варира от нормално поведение при малки деца до лоши хранителни навици.
Не малък процент от родителите смятат, че децата им са капризни, но важно е да не се игнорират ранните симптоми на хранителни разстройства. 1 на 37 деца под 5 години страда от хранително разстройство, което означава че то не се храни правилно за възрастта си. Освен това в такива случаи проблемите с храненето не се подобряват и се отразяват на психичното здраве на детето или семейството.
Така че ако забележите подобни сериозни симптоми, то вероятно не се касае само за обикновени хранителни капризи.
Но ако детето има от 3 до 5 нормални хранения седмично, яде от всяка хранителна група поне веднъж седмично и расте и наддава добре, това са добри признаци за нормално развитие и няма за какво де се тревожите.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари