Най-важното за всеки етап от процеса
Бременна. Снимка: Shutterstock
В идеалния случай жената трябва да се подготви за раждането още преди бременността. И се налага да повторим, това, което вероятно е чула 100 пъти и със сигурност знае: да се откаже от лошите навици - пушене, системно пиене на алкохол, да редуцира теглото, ако се налага или да засили мускулатурата си и да изгради мускулна тъкан (не мазнини).
Бременна прави упражнения. Снимка: Shutterstock
Следващият етап е подготовката на тялото за повишени натоварвания на гръбначния стълб и ставите.
Можете да подобрите състоянието на мускулите, връзките и подвижността на ставите като тръгнете на фитнес: да правите стречинг, йога, водна аеробика или силови тренировки. Това ще е от помощ за по-леко раждане.
Добре е да направите обстоен преглед при акушер-гинеколог.
Изследванията са необходими, за да се предвидят възможни обостряния на хронични заболявания, а наличните да се лекуват преди бременността.
Бъдещата майка трябва да бъде оптимистично настроена. От емоционалното й състояние в голяма степен зависи как ще протече раждането. Тя осъзнава, че оттук нататък поема пълна отговорност за детето, което идва на бял свят, и заедно с това тряба да преодолее скритата си тревожност.
За да създадете благоприятно настроение преди раждането, се запишете на курсове за бъдещи родители, където ще научите:
- как протича раждането,
- как ще реагира тялото,
- какво могат да предложат лекарите,
- как да облекчите болката.
По време на раждането е препоръчително да следвате препоръките на акушерката и лекарите.
В съвременните родилни домове акушер-гинеколозите се опитват да проведат раждането възможно най-физиологично за майката и детето. Забраните да се движите и да ставате от леглото между контракциите останаха в миналото.
Много жени се притесняват, когато започнат болезнените контракции или ако водата им изтече?
Основното правило е да слушате лекаря ида запазите спокойствие.
Жената може да пъшка, охка, да вика, ако смята, че това ще й помогне, но е добре да остане спокойна и да не се паникьосва.
При паника, нивото на адреналина в кръвта се повишава – той е естествен антагонист на окситоцина. Адреналинът блокира окситоцина и контракциите отслабват. А това може да забави и удължи процеса на раждане.
По време на първия етап на раждането, когато жената изпитва слаби контракции (на етапа на разширяване на шийката на матката), правилният начин за дишане е следният: трябва да вдишвате бавно през носа и да издишвате бавно през устата, можете да свиете устните си на тръбичка. Ако искате да викате, особено когато вече са останали последните сантиметри за пълното разширяване на шийката на матката, можете да го правите, докато издишвате. Може да стенете, да ръмжите, да пъшкате.
По време на напъните дишането на майката се променя.
За разлика от контракциите, напъните могат да бъдат контролирани – съзнателно забавени или засилени. Тук трябва да следвате командите на акушер-гинеколог.
Ако лекарят ви забрани да напъвате, тогава дихателната техника „кучешки стил“ ще ви помогне да ограничите усилията си - това е плитко дишане с кратки вдишвания и издишвания.
Когато лекарят ви каже да напъвате, трябва да съберете сили, да поемете дълбоко въздух, да задържите дъха си, да започнете да напъвате като издишате плавно.
За да се улесни раждането, е важно жената да се подготви за бременността и раждането не само физически, но и психо-емоционално. От 25-28-та седмица трябва да се интересува от предстоящото родителството:
- прочетете повече литература за раждането, кърменето и грижите за бебето;
- запишете се на училище за бъдещи майки.
Важно е да изберете опитен и компетентен специалист, който да води бременността и раждането, и на който да имате доверие.
По материали на Parents , Мона Василава
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари