Ето кои храни, съдържащи това вещество, може да включите в диетата на малчугана
За растежа на детето е важно да си набавя протеин чрез храната.
Снимка: Shutterstock
Много често родителите са загрижени, тъй като смятат, че техните бебета и малки деца не получават нужното им количество протеин по време на хранене. Но дали всъщност това е така?
Като начало е добре да осъзнаем, че белтъчините са част от всяка една клетка в човешкото тяло. Според Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) хранителната съставка играе роля в изграждането на клетките и тъканите. Тя е важна и за възстановяването на клетките и за много различни процеси в организма, като имунния отговор, производството на хормони и съсирването на кръвта. Смята се също, че протеинът е от решаващо значение за здравето на мозъка на развиващите се малки деца.
Накратко, всеки, особено децата, се нуждае от протеин в диетата си, за да расте и да се развива. Но е важно да не се прекалява с неговата консумация. Ето кои храни, съдържащи протеин, са най-подходящи за вашите деца и какво е допустимото количество от хранителното вещество.
Количеството протеин зависи и от възрастта.
Снимка: Shutterstock
Децата на възраст между 1 и 3 години имат нужда от по-малко протеин, отколкото вероятно очаквате. Например, на всяко хранене за вашия малчуган може би ще бъде достатъчно около 28 грама месо или от 2 до 3 супени лъжици боб, в зависимост от това колко мляко консумира.
Специалистите препоръчват децата в тази възраст да консумират по две порции протеин всеки ден. Примери за източници на подходящи белтъчини са едно яйце или 4 супени лъжици (1/4 чаша) постно смляно говеждо месо. Те могат да си набавят от хранителното вещество и от краве мляко, зеленчуци, сирене и други.
Ако вашето малко дете пие препоръчаните около 500 мл пълномаслено краве мляко (или алтернативно мляко като соево например) всеки ден, то вероятно получава всички необходими протеини. Имайте предвид, че е добре да залагате на обезмаслено или нискомаслено краве мляко (вместо пълномаслено) за деца над 2-годишна възраст. Също така е добре да знаете, че понякога кърмачетата си набавят повече протеин от майчиното мляко отколкото в по-късен етап от твърдата храна.
Когато се появят твърдите храни, е време да включите повече богати на протеин продукти в диетата на детето си. Ето някои източници на белтъчини за малки деца, препоръчани от педиатри:
А дали прекаляването с храни, богати на белтъчини, може да бъде вредно?
Снимка: Shutterstock
Стана ясно, че протеините са основни хранителни вещества за малчуганите, но има ли такова нещо като твърде много протеин? Макар че изследванията са ограничени, едно такова от 2018 г. открива връзка между високопротеиновата диета през първите 24 месеца от живота и повишения риск от наднормено тегло или затлъстяване в по-късна възраст.
Връзката обаче се дължи главно на млечния протеин, който се съдържа в много видове храни за кърмачета, кравето мляко, сиренето и киселото мляко. Тази констатация предполага, че излишъкът от протеин от месо или зеленчуци може да бъде извън обхвата на проблема (въпреки че други проучвания свързват животинските протеини като цяло с повишен ИТМ). Освен това изследването не е достатъчно ясно, за да докаже окончателна връзка или да каже колко протеин е „твърде много“ за най-малките.
Прекомерният прием на белтъчини (особено от хранителни добавки) може да има и други негативни последици, като например увреждане на бъбреците или черния дроб или повишен риск от обезводняване. Затова от значение е като родители да се съсредоточите върху предлагането на добре балансирани ястия.
Вероятно вашият малчуган си набавя съвсем нормалното и нужно количество протеини, освен ако не е капризен и не се отказва от млечни и други богати на белтъчини храни.
Разбира се, съществува вариант, в който вашето бебе или малко дете може да се нуждае от догонващ растеж или от повече протеини поради медицинско състояние. В такива случаи вашият педиатър ще изготви индивидуален хранителен режим, който ще удовлетвори неговите нужди и ще подпомогне неговото развитие. Ако имате някакви притеснения, консултирайте се с него!
Елена Николова по материали от Parents
Това заболяване е често срещано сред децата, но и възрастните не са застраховани.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари