Причинява ли тази тъкан някакви проблеми на най-малките
Трудно би било сами може да прецените дали малкото има по-къса или твърде стегната юздичка.
Снимка: Shutterstock
Юздичката е изключително късо или стегнато парче тъкан, което прикрепя горната устна на бебето към венеца. Въпреки че преди лекарите се опасяваха, че тя може да причини проблеми с кърменето, последните проучвания показват, че няма такава вероятност.
Ако детето ви се роди с юздичката не се притеснявайте. Тя често изтънява от само себе си, когато то порасне, и няма нужда от оперативна намеса за коригирането ѝ. Ето най-важното, което трябва да знаете по този въпрос!
Юздичката може да бъде нормална или прекалено стегната и къса.
Снимка: Shutterstock
Най-просто казано това е триъгълно парче съединителна тъкан, което прикрепя горната устна на бебето към венеца.
Всички бебета имат някаква тъкан там, а определението за нормална и „прекалено стегната и къса“ не е добре дефинирано от медицинска гледна точка. Юздичката се свива с израстването на бебето и често се коригира до появата на кучешките зъби на детето.
Под езика на бебето има още един френулум. Когато той е твърде стегнат (привързва езика на бебето към дъното на устата), това се нарича юздичка на езика. Съществуват доказателства, че в някои случаи тя може да затрудни бебето да засуче гърдата, както и да направи кърменето по-болезнено за майката.
Някои специалисти стигат до това заключение, тъй като юздичката може да попречи на бебето да свие горната си устна, но според други това не пречи на детето да засуче правилно гърдата. Във всеки случай няма конкретни доказателства, че има опасност от подобни проблеми с кърменето.
В устата на бебето има седем различни френулуми. Тези парчета мека тъкан придават стабилност на горната устна, долната устна и езика.
Юздичката (лабиалният френулум) се образува, докато бебето ви се развива в утробата. Обикновено изтънява и се отдръпва, преди то да се роди, отделяйки устните от венците. Специалистите все още не знаят, защо някои бебета имат юздички преди и след раждането си.
Смята се обаче, че гените са отговорни за запазването на тази тъкан. Бебето може да го е наследило от някого в семейството. Твърди се още, че юздичките се срещат по-често при момчетата, отколкото при момичетата.
Някои юздички на устните са очевидни - горната устна на бебето може да е плътно прилепнала към венците му. Но обикновено не е нещо, което ще можете да разпознаете, защото всяко бебе има френулум на горната устна. Дори детските лекари и стоматолози понякога изпитват затруднения с разучаването на тази тъкан.
Ако се притеснявате, че новороденото може да има юздичка на устните, която да пречи на храненето му или да ви причинява дискомфорт по време на кърмене, консултирайте се със специалист.
Преди да предприемете такова действие, задължително се консултирайте.
Снимка: Shutterstock
Не е медицински доказано, че операцията за коригиране на юздичката (наречена френотомия) е необходима или полезна. Освен това повечето изследвания в областта досега са били насочени към езика, а не към устните. И тъй като липсват доказателствата, че юздичката пречи на кърменето, повечето лекари не обмислят оперативни действия.
Въпреки че интервенцията не е масова, при желание тя може да бъде извършена. По време на процедурата лекарят прави един малък разрез на френулума, за да го отдели от горната устна на бебето. Детските зъболекари също извършват френотомии, използвайки в някои случаи лазери.
В много редки случаи се правят едновременно френотомии на устните и на езика.
Лекарите извършват процедури по френотомия от 1600 г. насам, а през последните години практиката се разраства значително, понякога с цел да се решат (или избегнат) проблеми с кърменето, а понякога и за външен вид. Това е бърза и нискорискова процедура, но е хирургическа намеса.
Ако обмисляте френотомия, не забравяйте да обсъдите рисковете, желаните и нежеланите ползи с вашия лекар. Ако пък външният вид на бебето ви е основната ви грижа, вероятно няма причина да правите процедура. Все пак в повечето случаи юздичката би трябвало да се свие от само себе си, когато детето ви порасне.
Елена Николова по материали от Babycenter
Разнообразното хранене е тайната, ако искате да получите всички необходими витамини.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари