Неофобия и деца: как да се справим с нея и да я разрешим

Какво представлява този проблем и има ли последици за организма

21 Ноември 2023 г.
Неофобия и деца: как да се справим с нея и да я разрешим

Има начини да преодолеете отказа от храна.

Снимка: Shutterstock

 

Времето за обяд и вечеря понякога може да се превърне в жестоки и изтощителни битки между деца и родители, които завършват с викове, изкривени лица, наказания и сериозно притеснение от страна на възрастните. Това се случва най-често, когато малките категорично откажат дори да опитат вкуса на хубавото и полезно зеленчуково пюре, чинията с леща, филето риба или нещо друго, което сте им подготвили.

Джузепе Морино, педиатър и диетолог от детската болница Bambino Gesù, обяснява какви са причините за неофобията, дава полезни решения и обяснява защо това може да има последици за детския организъм.

Около 3-годишна възраст детето може да започне да охвърля някои храни.

Снимка: Shutterstock

Какво е неофобия

Неофобията или отказът да се опитват нови храни е често срещано явление при децата.

Специалистите определят това поведение като психиатрична патология на зрялата възраст, но се случва все повече деца на 3-4-години, да показват такива симптоми и да проявяват неофобични нагласи. Освен това различни видове изследвания подчертават, че ако майките имат неофобични нагласи, то децата копират тяхното поведение.

Неправилното отбиване от кърмене може да създаде проблем

Отбиването е основен момент в храненето на децата през първата година. Ако обаче се направи около третия-четвъртия месец или се отложи след осмия, проблемите нарастват.

Освен това начинът, по който се предлага първото хранене, е от основно значение. Важно е да предложите и да не налагате опитването на храната, също така да не бързате да я заменяте веднага с мляко, ако детето откаже да я пробва.

Отбиването представлява основен еволюционен етап и от психологическа гледна точка. Детето започва да разпознава и да се свързва с нещо външно за него, което влиза в неговия организъм. Ето защо трябва да бъдете особено внимателни и деликатни, когато то не пожелае дори да докосне храната. От съществено значение е също така винаги да предлагате само по една нова храна, за да проверите както поносимостта ѝ, така и да дадете шанс на детето да свикне с новия вкус.

Храни, които се отхвърлят

Трудностите са различни. През втората година от живота често отказът от нарязани храни е причина родителите да преминат към по-кашести, защото детето вече е свикнало с тях и е по-лесно и бързо. Но това е грешка. Трябва да му дадете шанс да се адаптира и да опознае новите по размер храни.

В началото може да ги режете на по-малки парченца, а след това да преминете на по-едри. Важно е да следите привикването на детето, да не го притискате, да не бързате и да се заредите с много търпение, защото това е постепенен процес и много индивидуален за всяко дете.

След третата година отказът от храна е вече придружен и от словесна реакция. Детето казва твърдо: „Не“, упорито затваря уста и отказва да опита поднесеното му. Тук вече се намесва и навлизането в нова фаза от растежа, когато то изпробва своето място, емоции, вашите реакции и като цяло опитва да се наложи като личност.

Случва се дори деца, които доскоро с охота са консумирали плодове и зеленчуци, категорично да ги откажат точно в този период. Особено, ако забележат, че те отсъстват от чиниите на родителите, а малчуганите обичат да имитират. Това съвпада и с периода, в който започва отказът от по-сложни храни за сметка на по-простички и еднокомпонентни. Търпението и добрият пример са отново ключови в разрешаването на проблема.

Какво прави една храна неприятна за детето

Това зависи от възрастта, но нека помним, че вкусът е резултат от генетичен компонент и такъв на околната среда.

В повечето случаи се касае за адаптация от една консистенция към друга и трупане на опит. Разбира се, стига да няма здравословни проблеми, като например дисфагия.

Всичко на масата трябва да бъде много цветно.

Снимка: Shutterstock

Как да се държим в такава ситуация

Заложете на мултисензорния ефект и ще успеете много по-лесно да преодолеете проблема. За какво става дума?

Обърнете внимание на цветовете на масата

Колкото по-пъстро е всичко на нея, толкова по-интересно и забавно ще бъде на детето да сяда и да се храни. Като това важи както за подредбата, така и за съдържанието на чинията.

Говорете за храната

Трупането на знания е полезно за детето, тъй като разширява кръгозора му, а и го прави любопитно към различните продукти. Може заедно да изберете в магазина храната, която ще приготвите у дома. Обяснете му по интересен начин какво представляват зеленчуците и плодовете, как растат, кои животни дават мляко, как се прави сиренето и т. н. А после заедно пригответе храната, като му възлагате малки задачи, съобразени с възрастта.

Заложете на тактилния опит

В някои случаи може да е полезно да оставите детето да яде с ръце. Освен това е важно да повторите предложението, но винаги по различен начин и без натрапване. Децата обичат да усещат нещата (както предмети, така и храна) с ръцете си. Това може да се превърне и в интересен урок за различните усещания: меко, твърдо, грапаво, тънко и др.

Неофобия: последици за здравето

Отказът от храна води до отговор на глада с прием на други храни, често свързани с наддаване на тегло. Обикновено децата, които селектират храната, която ядат, страдат от затлъстяване.

Освен това може да засегне растежа и да го забави, което със сигурност увеличава безпокойството на родителите, карайки ги да предлагат само онези храни, които детето не отхвърля. И така се влиза в порочен кръг, който не е полезен от здравословна и от психологична гледна точка.

На хранително ниво, с течение на времето, особено ако се изключват плодовете и зеленчуците, може да възникнат дефицити на фибри и минерална сол, което също се отразява неблагоприятно.

Деси Тодорова по материали от Melarossa

Още от Здраве

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Ниска кръвна захар при кърмачета

Снимка: Shutterstock

Пирамидата на детското развитие

Хремата е изключително често срещана при малки деца.

Снимка: pexels

Помощ! Носът на детето отново тече

Тъжна жена. Снимка: Getty

Мамо, плачи

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо летните лагери са полезни за децата

Те им помагат да се социализират и да станат по-самостоятелни

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

Здраве

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Всички хора реагират различно на негативните емоции и не всички реакции са от полза за тялото

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Ниска кръвна захар при кърмачета

Какви са причините за неонаталната хипогликемия и как най-правилно да реагирате

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене