Как да реагират родителите. Съвет от стилист, педиатър и психолог
Снимка: Getty
Вашата дъщеря/син деликатно обяснява, че е решила да промени цвета на косата си. Другият вариант е една вечер да я заварите вече боядисана – крещящо синьо, розово или с цвят „превтасало кисело зеле“.
Много са страховете на родителите. Много са табутата и предразсъдъците, които ги тласкат към бърза и необмислена реакция. Да крещят, да забраняват, да наказват ...
Как е разумно да постъпят?
Пред deti.mail.ru. проблемът коментират стилистът Игор Хонин, педиатърът Александър Сиволобов и детският психолог Оксана Николаева.
Стилистът
Игор Хонин е стилист, топ колорист с 18 години опит, посланик на марката Wella Professionals и бразилската компания Brae за Източна Европа:
Тийнейджърът се чувства уникален
Той иска да пробва различни образи. Ако семейство и близките подкрепят желанията му, доверието расте. Той гради характер като личност, способен да защитава собственото си мнение и правото на самоизразяване.
Въпреки това, майките и татковците понякога са категорични по отношение на експериментите с външния вид.
Имайте предвид, че строгите забрани обикновено не носят нищо добро. Дори и да сте малко шокирани от молбата на детето ви да си боядиса косата, не бързайте да отказвате. Ако откажете, без да обясните причините, то ще се изолира, ще се почувства безпомощно и без право на глас.
По-смелите вероятно ще пробват тайно да се боядисат, за да изправят родителите си пред свършен факт. Естествено, това няма да се случи във фризьорски салон, а в дома на съученик, с евтина боя, закупена с джобни пари. И може да донесе допълнителни главоболия: да си увреди косата, да провокира алергия, а цветът да е неравномерен.
Снимка: Getty
Стремежът на всеки подрастващ да бъде изключителен, да се открои или просто да изпробва нов външен вид, е абсолютно нормален (и то за всяка възраст).
Най-вече в детството, когато не е ограничен от предразсъдъците.
Ето защо е по-добре спокойно да обсъдите какво точно иска вашата дъщеря/син и дали е готов да се грижи за нова прическа.
Ще е от полза за характера му да може да защитава своите убеждения и да е независим от мнението на другите. А вашата подкрепа ще укрепи самочувствието му и ще събуди чувство на благодарност.
Детето ви ще се гордее не само с оригиналната прическа, но и с родителите, които чуват неговите желания.
Съвременните бои не увреждат косата
Всяка боя влияе върху структурата на косъма. Но козметичната индустрия непрекъснато се развива и днес има формули без амоняк и други агресивни вещества. Пигментите, които се използват за оцветяване, не увреждат. Те се отмиват за няколко седмици и позволяват нюансите да се променят бързо – за времето на почивката, например.
По-добре е майката да не експериментира с прическата на дъщеря си (дори, ако тя се боядисва сама), а да се довери на опитен фризьор. Преди това е добре да говори с него, заедно да изяснят предпочитанията на детето, да попитат за процедурата и техниките.
Професионалните стилисти, когато боядисват тийнейджъри, никога не нанасят боя върху корените. Оцветяват само косата по дължината на косъма - тази техника предпазва скалпа от въздействието на „химията“. Щадящите формулировки са напълно достатъчни, за да изсветлят тънките коси.
Снимка: Getty
Не се страхувайте да кажете „да“ на детето си, ако сънува бял бретон или зелени кичури.
Именно моменти като тези ви сближават и ви правят истински приятели. И когато в бъдеще, вашият син или дъщеря вземат други важни решения, първо ще се обърнат към вас за съвет.
Педиатърът
Александър Сиволобов:
Проверете състава на боята
Класическите бои за коса не повишават риска от онкологични заболявания, заболявания на репродуктивната и ендокринната системи. А честотата на алергичните и локални дразнещи реакции не е по-висока, отколкото от всяка друга козметика.
Според инструкциите повечето бои за коса могат да се използват едва след 16 години. Това се отнася до бои, които проникват в косъма и трайно оцветяват косата. Временните багрила, които остават само на повърхността и се отмиват, могат да се използват от ученици, според инструкциите.
Разумно е да проверите състава на боята и да се уверите, че всички вещества в нея са одобрени за употреба при подрастващи.
Друг важен момент: често реакцията на кожата към боя не е мигновена. Затова направете тест за чувствителност: нанесете малко боя върху вътрешната страна на китката и изчакайте 20-30 минути. Ако няма реакция, тогава можете да използвате боята.
Нека оцветяването да не се прави много често. Косата на децата е по-тънка и по-деликатна от тази на възрастните.
Психологът
Оксана Николаева:
Кажете„ да “на експериментите
Ако родителите одобряват идеята, а тийнейджърът истински „изгаря“ от желание си да боядисва косата си, тогава защо не. Особено когато има възможност да се използва тонираща пяна, която се отмива за няколко дни.
Не носи полза, ако той/тя се опитва да се превърне в малък възрастен – предизвикателни дрехи, силен ярък грим ...но няма нищо лошо в лилавата коса или розовите плитки.
Най-често тийнейджърът иска да имитира любимите си герои: от комикси, от книги, певци, блогъри.
Оставете го да го направи, но му предложете да внесе нещо свое. Например, да направи цвета малко по-ярък или по-тъмен, да избере други аксесоари. За да е различен и уникален.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари