9 разхубавителни процедури, забранени за бременни

И такива, които бъдещите майки все пак могат да си позволят

30 Януари 2022 г.
9 разхубавителни процедури, забранени за бременни

Снимка: Guliver / iStock

Раждалите жени знаят много добре колко е трудно да запазят красивата си външност по време на бременността, когато хормоналните бури и физиологичните промени щурмуват организма цели 9 месеца. Ситуацията се усложнява и от това, че практически всички разхубавителни процедури са забранени или нежелателни за бременните.

Eкатерина Мухина разкрива пред letidor.ru кои манипулации са действително опасни за бъдещата майка и плода, и какви все пак може да си позволи.

1. Процедури с инжекции

Категорично са забранени всякакви хирургически и пластични корекции не само по лицето, но и на главата и тялото. Контурна пластика, мезотерапия, ботокс или витаминни коктейли с инжекции - отложете ги до раждането на бебето! Има няколко причини за това:

Първата е, че някои химични компонента, попаднали в организма на бременната, достигат до плода в различна степен. Второ, болезнеността на тези процедури може да провокира контракции и спонтанен аборт. И трето, измененията на хормоналния фон могат да допринесат за това инжекциите да имат далеч по-различен резултат от този, на който сте разчитали.

2. Обновяване на кожата на лицето и почистване

У 60% от жените по време на бременност типът кожа се променя, най-често тогава става мазна, склонна към обриви. И ако досега сте се справяли с това с обикновено козметично почистване или дълбок химически пилинг, то през бременността трябва да използвате маски и тоници, които не съдържат спирт.

Впрочем, ако бременността протича нормално и нейните опасни периоди (между 2-ата и 3-ата седмица, 8-ата - 13-ата седмица, 18-ата - 22-ата и 28-ата – 32-ата седмица) вече са отминали и ако вашият лекар разреши вакуумно, механично или ултразвуково почистване, може да помислите за някое от тях. Но трябва да помните, че могат да породят у вас неприятни чувства, а те са опасни за бременните и, по възможност, да ги избягвате.

Под забрана попадат и всички процедури, при които се използват слаби токове, лазерна епилация на лицето, дълбок и среден химически пилинг.

3. Боядисване на косата и къдрене

С косата на бременната са свързани много суеверия и митове. От медицинска гледна точка те изглеждат смешно, но това, което действително трябва да се знае за косата на бременната, е, че при грижата за нея трябва да се откажете от средства, съдържащи амоняк, а боите и балсамите на натурална основа не причиняват вреда.

Разбира се, много коафьори отказват да боядисват или къдрят бременните, защото може да се постигне съвършено непредсказуем резултат. Ако не ви смущава перспективата да получите неочакван нюанс, или вместо красиви вълнисти къдрици да ви станат стегнати къдрави кичури, открийте продукт с надпис „разрешено за използване по време на бременност и кърмене“, занесете го във фризьорския салон, стига той да се проветрява добре – за да не ви прилошее от миризмите на бои и други козметични продукти в него, и сменете визията си.

4. Епилация

Всички безконтактни видове епилация (фото-, лазерна, електро- и ултразвукова) са категорично забранени за бременни, защото всички те могат да допринесат за контракции и да загубите бебето. Освен това кожата на бременната е много по-чувствителна от обикновено, а компонентите в специалните продукти за епилиране могат да провокират алергична реакция.

Доста по-различно стои въпросът с кола маската и восъчната епилация: ако си ги правите редовно и сте свикнали с тях, можете да обработвате по този начин всички зони, но не и бикини зоната. Ако обаче процедурата ви причинява дискомфорт, по-добре е да използвате самобръсначката през тези 9 месеца.

5. SPA-процедури

Може би ще ви липсват, но всички процедури, свързани с нагряване и охлаждане на тялото са забранени за бременните. Сауна, хамам, парна баня, криотерапия, обтриване и други температурни въздействия усилват кръвообращението и могат да провокират спонтанен аборт.

SPA-масажите, при които е необходимо да се лежи по корем, също са противопоказни през цялата бременност.

Снимка: Guliver / iStock

6. Масажи и процедури с апарати

Някои физиопроцедури могат да се правят, но само с разрешение на лекар. Дори безобидния на пръв поглед релаксиращ масаж може да повиши кръвното налягане, какво остава за електролиза, липомасаж и други процедури с апарат.

Ако бременността протича спокойно, може да си позволите лек лимфодренажен масаж, който помага за отвеждането на токсините и течностите от организма. Много жени са склонни към отоци, затова тази процедура може да бъде не само приятна, но и полезна.

7. Удължаване на ноктите

Маникюрът и педикюрът са позволени за бъдещите майки, но въпросът с удължаването на ноктите стои по-сложно. Ако акрилните нокти не бъдат одобрени от лекаря заради опасния си състав, то гелът може да издържи едва 2-3 дни след нанасянето.

През бременността отдайте предпочитание на обикновените и детските лакове за нокти. Не забравяйте да нанасяте крем за ръце.

8. Солариум

Въпреки, че витамин D е изключително необходим за бъдещите майки, да го получавате в солариум не е добра идея. Да се провери датата на монтирането на лампата, степента на защита и да се предскаже реакцията на кожата е практически невъзможно, затова най-добре да се откажете от солариум, а да добиете тен на свеж въздух.

Впрочем, лекарят може и да разреши кратки посещения в солариум при условие, че сте с бански, използвате защитен крем и стоите между 3 и 5 минути.

9 Татуировки и перманентен грим

Ако идеята да си направите татуировка или перманентен грим ви е дошла след като сте забременели, се налага да я отложите за след раждането. Да се осъществи подобна процедура без обезболяване е невъзможно, а всяка анестезия е противопоказна за бременните.

По тази причина се налага да отложите и други естетически операции, като отстраняване на родилни петна, брадавици, бенки, белези и стрии.

Помнете, че здравословното състояние през бременността, а съответно и списъкът със забранени процедури, са индивидуални при всяка жена. Затова преди да си запишете час в салон за красота, направете следното:

- Консултирайте се с вашия гинеколог за избраната процедура;

- Предупредете вашия козметик, че сте бременна и помолете да подбере щадящи средства на натурална основа;

- Преценете сами толкова ли е важна тази процедура, та заради нея сте готови да рискувате не само своето здраве.

Коментар на акушер-гинеколога Олга Ивановна Макаренко: 

"Всяка жена иска да се чувства привлекателна по всяко време, включително, докато чака дете. Но точно през този период е нужно да възпрете някои желания. Ще имате много възможности и време да се погрижите за визията си след раждането, а сега е добре да се съсредоточите върху здравето, състоянието на детето и физическата си форма. Като лекар ви съветвам да използвате свободното време не за маски и процедури, а за разходки, плуване или гимнастика.“

Бременността и без друго е стрес за вашия организъм, не влошавайте състоянието си, ако няма належаща необходимост.

Здраве

Хормоните „рисуват“ лицето на бременната

Здраве

Гимнастика за бременни (видео)

Здраве

Масло от арган за кожата на бременната

Здраве

Не носете Crocs през целия ден

Още от Здраве

Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Защо бебето има студени ръце

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Морковите няма да помогнат: 3 популярни мита за детското зрение

Понякога раждането може да се забави доста.
Снимка: Shutterstock

 

Какви са опасностите при преносване на бременността

Бебе в количка на разходка  в снега. Снимка: Shutterstock

 

Има разлика: какво отличава зимните от летните бебета

Подправките не само овкусяват храната, но и ни предпазват от неприятно подуване.
Снимка: Shutterstock

 

7 храни, които помагат в борбата с подуването

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Всяка връзка изисква усилия и от двете страни.
Снимка: Shutterstock

 

В уършопа на 26 януари всеки участник в работилницата ще се прибере с хранилка за птици, която може да постави на балкона или в двора.
Снимка: Kaufland България

 

Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Защо бебето има студени ръце

Полезни съвети как да се ориентирате кога то изпитва дискомфорт

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Здраве

Морковите няма да помогнат: 3 популярни мита за детското зрение

Време е да ги развенчаем и да чуем лекарите (част 1)

Приказна къщичка, построена с подръчни материали. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Да построим къщичка у дома

Какво може да научите за/от детето, което си „строи“ дом

Наоми Кембъл. Снимка: Instagram

Заедно

Наоми Кембъл публикува фоторепортаж с двете си деца

Въпреки че лицата им са скрити, се вижда как се забавляват заедно

Джесика Алба и Кеш Уорън. Снимка: Instagram

Заедно

След 17 години брак: Джесика Алба се развежда със съпруга си

Двамата с Кеш Уорън имат три големи деца

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock