Можете да спрете да се карате на детето си, че пъха пръстите си в устата си
Дете пъха пръсти в устата си. Снимка: Getty
Децата имат много вредни и лоши навици, които подлудяват родителите.
Един от тях е гризането на нокти.
Психолозите обаче твърдят, че всички тези навици са напълно нормални.
Когато бебто се ядоса или, за да се забавлява, хвърля играчки и храна по пода. Така то научава за съществуването на причинно-следствени връзки. Когато мачка и размазва храната, формира хранително поведение – опитва не само вкуса на това което яде, но проверява текстурата и консистенцията на храната.
Опознаването на тялото също е необходимо. Само трябва да обясните на детето, че е добре да не го прави публично.
Какво ще кажете за гризането на ноктите?
Отвратителен навик, който влудява родителите. Правят го малки и не толкова малки деца. Оказва се, че това е необходимо – в защита на този навик се обявиха лекари.
Нервно момиченце си гризе ноктите. Снимка: Getty
Учени установиха, че децата, които гризат ноктите си или смучат пръстите си, много по-рядко развиват различни видове алергии, отколкото тези, чиито родители са успели да ги предпазят от този навик. И процентът на защита е значителен – 30.
Според експертите това е още един градивен елемент в хармоничната „хигиенна хипотеза” – а тя се базира на идеята, че прекалената чистота и желанието на всяка цена да се избегне контакт с микроби, само вреди на детето. И увеличава риска от алергии.
„Ранното излагане на различни видове микрофлора е нещо добро“, казва д-р Малкълм Сиърс от Института за респираторно здраве "Файърстоун".
„Когато бебетата поставят пръстите си в устата си, „запознава“ имунната си система с различни микроби. А това стимулира защитата.“
Не е необходимо обаче да се стига до крайности.
Ако ръцете на детето са мръсни или цял ден то пълзи по немития под и после ги слага в устата, това също не е полезно . Все пак от мръсни ръце може да хване всичко - от ротавирус до ковид.
Майка прегръща дъщеря си. Снимка: Getty
Вие можете да подсилите имунитета на детето си по по-приятен начин - просто като го прегърнете.
Според професор и микробиолог от Лондонския университетски колеж Греъм Рук по време на прегръдка и целувки майката (или таткото, бабата, всеки) обменят с детето бактерии.
„Контактът с тези микроорганизми осигурява всички микробиологични ресурси, от които децата се нуждаят“, обяснява професорът.
Така че прегърнете детето и ще бъдете щастливи. И може би то ще гризе ноктите си по-рядко.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари