От реакцията на възрастния зависи здравето, а понякога и живота му
Снимка: Getty
Децата от най-ранна възраст тестват всичко, като го слагат в устата си. Те лапат не само ръцете си, но и всичко което попадне в тях. Ако родителите не са бдителни, парченца храна, част от играчка или бонбон могат да ги задавят.
Попадането на чуждо тяло в ларинкса, трахеята или бронхите, известно в медицината като аспирация, е опасно състояние. То води до спазъм на дихателните пътища. Родителите имат само няколко минути, за да спасят детето си. В критичен момент здравето, а понякога и животът на детето зависят от реакцията на възрастния, обяснява педиатърът д-р Мария Калашникова.
Предметите, които попадат по грешка в гърлото в различните възрасти са различни.
При деца под шест месеца това е течна храна по време на хранене (не оставайте шишето в леглото, винаги го дръжте под контрол!), а при повръщане - съдържанието на стомаха .
На 7-12 месеца - частици твърда храна, ябълки, моркови, круши, грозде.
Малките и по-големите деца поглъщат близалки (например близалки, излезли от клечката), пуканки, бонбони, семена, ядки, парчета колбаси, сирене, както и играчки - малки детайли на мозайка, конструктор, монети , мъниста, копчета.
Синтетичните материали и тъкани представляват най-голяма опасност, тъй като те не се виждат при преглед с рентген. Поради тази причина те могат да останат дълго време в бронхите, където набъбват, разлагат се, проникват в долните отдели, като причиняват възпалителни процеси в белите дробове.
Има предмети, които могат да навредят, дори и да не причиняват задушаване: батерии, кости, стъкло ...
Така че определено трябва да се консултирате с лекар.
Не хранете детето по време на игра или когато е неспокойно – върти се, говори или плаче.
Помните ли поговорката? Когато ям, съм глух и ням - това ще спаси детето от неприятности.
За да окажете първа помощ, трябва да имате определени умения. И е добре да се подготвите предварително, за да не навредите на детето.
Ако задушаващото се дете показва поне някаква активност - плаче, вика за помощ, това означава, че все още има частична проходимост на дихателните пътища и може да диша.
При пълно запушване то не може нито да вдишва, нито да издишва, кожата му първо става червена, след това става синя; в тежки случаи детето губи съзнание.
Как да помогнем на бебето
1. Не потискайте и не го карайте да сдържа кашлицата.
2. Предизвикайте повръщане чрез натиск върху основата на езика.
3. Повдигнете двата крака и леко ги разклатете.
4. Вдигнете ръцете нагоре - позата помага за дишането.
5. При силна кашлица обърнете детето с гръб към себе си, прегърнете го с ръка. Натискайки областта на корема, наклонете го и потупайте отзад.
Помощ за деца на една година
Основните принципи тук са същите като при бебетата. Ако това не е дало резултат, пробвайте друг вариант. Полагаме детето с лице нагоре върху равна повърхност, обръщаме главата леко настрани, натискаме горната част на корема няколко пъти, сякаш правим движения към гърлото.
Помощ за дете над 8 г.
Ако диша, го сложете в скута си и го прегърнете отзад. Поставете лявата си ръка на корема, притискайки черния дроб. След това с юмрука на дясната ръка нанесете 5-8 къси удара върху ръката под ъгъл 45 градуса към диафрагмата. Ако детето е в безсъзнание, посинява, хрипове, е необходимо незабавно да се обадите на линейка и да започнете кардиопулмонална реанимация.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари