Как да му помогнем да спи по-дълбоко и спокойно
Снимка: Guliver / Getty
Много са причините за честото будене през нощта и за неспокойния сън. Очевидните за родителите са свързани с дискомфорт: бебето е гладно, памперсът му тече, зъбите никнат или се разболява.
Това обаче не е всичко. Има и „скрити“ причини.
За тях разказва Елена Мурадова, основател и ръководител на Центъра BabySleep и майка на три деца.
Навици за заспиване
Основната причина, поради която бебето не спи добре през нощта и се събужда често, са асоциации, свързани със заспиването. Ако то е свикнало да заспива по определен начин (на гърдите, с бутилка мляко, с люлеене, в количка), когато се събуди и през нощта, то се нуждае от тези условия, за да заспи отново.
Всички бебета се събуждат при смяна на циклите на сън, за да проверят дали всичко е наред. Тези, които успяват да заспят отново сами, веднага продължават съня си. Ако обаче то е свикнало да заспива с помощта на мама, тя трябва да пресъздава обичайните условия, за да го упокои и то отново да заспи.
Как да помогнем:
Бъдете там, когато бебето се събуди, за да му помогнете да заспи отново веднага.
От 4-6 месеца можете постепенно да го научите да заспива самостоятелно.
Условия за спокоен сън
На спокойния сън пречат: светлина, звуци, неподходяща температура и влажност на въздуха.
Как да помогнем:
- Ако детето лесно се събуди от звуци, използвайте приложения за бял шум или специално устройство. Това ще помогне.
- Оптималната температура за сън е 18-22 ° C с относителна влажност 40-60%. Ако в стаята е твърде студено, го сложете в спален чувал или го увийте в топла пелена.
- Покриването на бебе до една година с одеяло е опасно и не се препоръчва.
- Светлината „унищожава“ хормона на съня мелатонин. Затова използвайте плътни завеси или щори, които да осигуряват тъмнина в спалнята.
- Избягвайте използването на екрани, докато подготвяте детето за сън: светлината на сините екрани също унищожава мелатонина, а също така стимулира незрялата нервна система на бебето.
Скок в развитието
Друга причина за честите нощни събуждания са скоковете в развитието или появата на ново умение.
През първите 1,5 години от живота има 10 такива периода. Всеки скок е нов етап в умственото, емоционалното и физическото развитие. Това е тревожно време за бебето и натоварва прекомерно нервната му система.
Как да помогнем:
По време тези скокове, настъпват промени, които притесняват бебето. Опитайте се да му осигурите колкото се може повече телесен контакт – гушкайте го и нека е на ръце. Отделете му повече внимание през деня и особено преди лягане. Когато „скокът“ завърши, сънят ще се подобри.
Снимка: Guliver / Getty
Неподходящ режим на бодърстване и сън
Нощните събуждания често са причинени от неподходящ режим на сън и бодърстване. Малките деца бъркат деня и нощта, ако дневният сън продължава твърде дълго.
По-големите трудно заспиват и често се събуждат през нощта, ако през деня спят твърде много и нямат време да се уморят.
Популярния мит, „То тича много и ще спи по-добре“, не е верен. Ако детето е будно твърде дълго, ако играе активни игри преди лягане, за него е по-трудно да заспи и сънят му става по-неспокоен. То може да плаче преди лягане, да се събужда по-често през нощта и да става твърде рано сутрин.
Как да помогнем:
Наблюдавайте детето, за да изградите подходящ режим. Оптималното време за лягане за повечето бебета над 4 месеца е между 19:30 и 20:30.
Циркадните ритми карат децата да се събуждат в 6-8 часа сутринта. Много е важно да се наспят добре през нощта, за да са бодри на сутринта.
Създайте условия хлапето да се измори достатъчно, но не прекалено. Преди лягане му помогнете да премине от активни шумни игри към успокояващи и релаксиращи.
За да се създаде добър режим на бодърстване и сън, е необходимо постоянство. Изберете режим, който отговаря на нуждите на вашето дете.
Мона Василева
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари