Една от 3 жени у нас страда от стрес инконтиненция. За възможното лечение, разказва д-р Полина Василева
Снимка: Getty
Една от 3 жени у нас страда от стрес инконтиненция. За тази диагноза рядко се говори. Затова е не особено позната.
Става дума за неволното изпускане на урина, което не може да бъде контролирано. Случва се, когато жената избухне в смях, при кашлица, физическо усилие и всякакъв напън.
Това е една от причините за провеждане на Национална кампания за стрес инконтиненцията, в която се включват 10 АГ-центрове в страната.
Наш събеседник е д-р Полина Василева е специалист акушер-гинеколог от "Акушеро-гинекологичен център Авокадо".- Плевен, с 10 години медицински опит
Д-р Полина Василева разказва за възможните начини на лечение. Снимка: архив
Д-р Василева, много са интимните въпроси, които жените не обсъждат с приятелки и близки, срамуват се да зададат дори на гинеколога си. Едно такова „срамно“ състояние е изпускането на урина. Те отлагат посещението при лекар средно 5-6 години, според чужда статистика. У нас най-вероятно не е правено подобно проучване – но със сигурност отлагат и повече.
За съжаление е така - жените с този проблем са много, но рядко споделят дори със своя лекар. Време е да говорим свободно за тези проблеми. За неволното изпускане на урина не бива да смята, че е нещо срамно, нещо което се "случва само на мен''. Наистина в България няма подобна статистика, но в практиката си съм се убедила, че българските жени отлагат този разговор дори доста повече.
Твърди се, че състоянието е често. Една от 3 жени страда, но не търси помощ, отлага посещението при лекар и чака да мине „от само себе си“. Случва ли се това?
Всъщност, проблемът не само не отминава от само себе си, а и се влошава във времето. Някои жени се надяват да отмине от само себе си, други смятат, че е нещо "нормално" след раждане или с напредване на възрастта и трябва да се примирят с това, трети търсят лекарска помощ, но това, което им се предлага е най-често травматично оперативно лечение с несигурен ефект и те губят надежда.
Общото между тези жени е, че те не са запознати с възможностите на съвременната медицина в тази област - лазерно лечение.
Какво провокира това състояние. Повечето жени смятат, че е резултат на бременността и раждането?
Много често проблемите започват след раждане и да, това е един от рисковите фактори. Те обаче са няколко и ако при една жена се комбинират, състоянието може да бъде по-тежно и да започне в по-ранна възраст.
Бихте ли изброили рисковите фактори?
Други фактори, които са предпоставка за стрес уринарната инконтиненция са: затлъстяване, слабост на съединителната тъкан, спад на хормони и отслабване на хормоналния фон в периода на климактериум и последващата менопауза.
Както споменах преди малко – бременността и раждането също създават предпоставка. Особено, ако самото раждане е протекло по-травматично, а бебето е било по-едро. Колкото по-високо е телесното тегло, толкова по-голям риск има. Ако жената е с килограма над нормата, има вродена слабост на съединителната тъкан, а през периода на климактериум и последващата менопауза, количеството на хормони е ниско. За съжаление, колкото по-дълго тялото остава без хормонална стимулация, толкова по-интензивно тъканите отслабват и се отпускат. А с времето проблемите се задълбочават.
Смята се, че е заболяване и на по-напреднала възраст. Така ли е?
Всъщност, въобще не е така. По статистика над 10% от жените до 25 годишна възраст изпитват симптоми на стрес уринарна инконтиненция. Личният ми опит потвърждава тези цифри.
Лекарите и акушерките най-често препоръчват на родилката да прави упражненията на Кегел и гимнастика. Жената ги прави 1-2 месеца и се отказва – за да има ефект колко време и кога е добре да се правят?
Много често колеги препоръчват тези упражнения или жените в моменти на отчаяние започват да четат какво би могло да им помогне. Упражненията на Кегел са нещо чудесно, но.... да, има едно голямо но! Всички ние познаваме хора, които ходят на фитнес за оформяне на мускулатурата си. Минават месеци, понякога години докато тези хора оформят желаната мускулатура, но това не е достатъчно.... мускулите остават в желаната форма, само ако продължаваме да ходим на фитнес - ден след ден, месец след месец, година след година.... Мисля, че стана ясно какво искам да осъзнаят уважаемите ни читатели за тези упражнения.
Жените предпочитат да пробват всички неинвазивни методи, само и само да не стигнат да тях. Какви са новите възможностите за лечение на стрес-инконтиненцията?
В медицина все повече навлизат нови нехургични Er: YAG лазерни терапии, каквито са лазерите. Fotona имат няколко апарата, които се справят успешно с лечението на инконтиненцията. Горда съм с това, че в "Акушеро-гинекологичен център Авокадо" в. Плевен разполагаме с един от най-добрите апарати, които могат да бъдат предложени в България - Fotona TimeWalker Intima Laser с роботизирана ръка - невероятна машина предлагаща неинвазивна, безболезнена и с висок процент успех на терапия за нашите пациенти страдащи от стрес уринарна инконтиненция и други гиинекологични състояния.
И накрая разкажете за лазерите като съвременен метод на лечение. Колко процедури са необходими? Всички жени с този проблем ли могат да се подложат на лазерните процедури? Има ли рискове?
Гинекологичните лазери имат неаблативен фототермичен загряваш ефект върху колагена във вагиналните стени, предизвиквайки преструктуриране и стимулиране на синтезата на нов колаген. Това води до стягане на вагиналния канал и областта на предната вагинална стена, което дава по-голяма упора на пикочния мехур и връщане на нормалната функция на задържане.
Процедурите са безболезнени, без разрези, кървене или конци. При лазерната терапия във влагалището се поставя накрайник, който излъчва лазерните лъчи по време на процедурата. При апаратите с роботизирана ръка, това става максимално равномерно и ефективно. Необходими са три процедури през около 30 дни, като всяка една процедура е с продължителност около 20 минути. за повече информация, винаги сте добре дошли в нашия център за консултация.
Възможностите за лечение зависят ли от възрастта?
Пациенти на всяка възраст могат да се подложат на това лазерно лечение и имат подобрение или изчезване на симптомите.
Но бих искала да подчертая, обаче, че колкото по-навреме се вземат мерки и при по-леки симптоми, толкова по-добър ефект има терапията.
Мона Василева
Д-р Полина Василева е специалист акушер-гинеколог с 10 години медицински опит и практикува в "Акушеро-гинекологичен център Авокадо" в Плевен. Тя извършва прегледи и съвременно лечение на акушеро-гинекологични заболявания, всички видове изследвания и процедури, проследяване на бременност, диагностика и лечение на доброкачествени гинекологични заболявания.
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари