Не му разрешавайте, опасно е
Снимка: Guliver / iStock
Детето постоянно гризе моливи, химикалки, всяко нещо, което е в ръцете му. Това обаче освен натрапчив навик, е опасно за здравето му и най-вече за зъбите. За рисковете разказва стоматологът д-р Наталия Александрова, пред letidor.ru.
Челюстната система е комплекс от мускули, кости и зъби, които осигуряват дъвченето. В този процес, мускулите получават максимална сила от 100 кг. По време на хранене, обичайно използваме едва 10% (9-15 кг.)
Когато се наложи нещо да се гризне по-силно, тази сила може да стигне 80-90 кг, а това на практика са 100 процента. Ако това се случи еднократно, не е страшно. Щом обаче подобно въздействие се повтаря постоянно, то може да доведе до необратими последици.
- По емайла се появяват микро фрактури, които с течение на времето се увеличават и зъбът става чувствителен на температурни промени. Затова реагира на студено и на топло.
- Увеличава се порьозността на емайла и оцветителите от храните могат да проникнат и фрактурите да се видят при усмивка.
- Там където емайлът е нарушен, зъбът става чувствителен. Появяват се кариеси и пигментация.
- Може да се увреди връзката на зъба с венеца.
- Заради хроничните микротравми се нарушава кръвообращението в зоните на постоянен натиск, което може да доведе от атрофии.
Гризането на молив и химикалка намалява стреса и нервното напрежение. Или да се концентрира. Защото е доказано, че докато човек гризе, стимулира особени зони в мозъка, които активизират процеса на мислене. Този жест несъзнателно подпомага генерирането на нови идеи и решаването важни задачи.
Вредният навик обаче може да се преодолее по безопасен начин. Като се замести с други занимания за ръцете, които ангажират фината моторика. Рисуване, моделиране, редене на конструктор – нещо, което ще е интересно и любимо за детето.
Мона Василева
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари