Първа помощ при среща с медуза, претопляне, изгаряне
Снимка: Guliver / iStock
Летните отпуски са в разгара си. На море, планина и далеч от личния лекар, има всякакви неприятни изненади. Разполагаме с минимум подръчни средства да се справим с нараняванията, рядко дори в колата имаме аптечка за първа помощ и разчитаме на познания, които не винаги са адекватни.
Има и много митове, останали в паметта ни кой знае от къде, в които сме склонни да вярваме. Някои от тях не са научно проверени, други могат да нанесат и вреда.
Опареното от медуза трябва да се попикае
Така болката и обривът ще се успокоят.
Снимка: Guliver / iStock
По-разумно е опареното място да се измие обилно със студена вода с малко оцет. Той неутрализира отровата, която освобождава медузата. Попикаването не вреди, но не носи никакво облекчение – освен на пикочния мехур.
На плажа естествено рядко има оцет, затова работа ще свърши и промивка със солената морска вода. Тя също може да успокои кожата.
По-добре е вентилатор за охлаждане, не климатик
Климатикът спасява от жегите, естествено, но често е причина за настинка и хрема на детето. Особено на дълъг път в колата.
Ако сте у дома, е по-добре да разчитате на вентилатор, за да охладите помещението. Следете детето да не пъхне пръстчета в него.
Не го оставяйте включен на максимална степен особено близо до леглото му.
Ако имате климатик, охладете помещенията докато сте на вън. А, когато се приберете и вътре е достатъчно студено, го спрете. Така детето ще може да играе и да спи на хладно.
При ужилване, извадете жилото
Ако пчела или стършел ужили детето, опитайте да махнете жилото с пинцета, по възможност без да натискате върху мехчето с отрова.
Ако нямате пинцета под ръка, използвайте кредитната си карта, за да я прокарате внимателно по кожата. Това понякога е достатъчно, за да махнете и жилото и сака с отрова на пчелата, които обикновено вървят в комплект.
След това сложете студен компрес и дезинфектирайте раната или сложете антисептик.
При децата острите алергични реакции не са чести.
При изгаряне, приложете правилото 3Х15 минути
Докато таткото разпалва барбекюто, децата често „помагат“. И изгарянията са чести. Ако не са тежки и смятате, че не е нужно да търсите болница, приложете правилото на 3Х15 минути.
Дръжте изгореното 15 минути под студена течаща вода на около 15 градуса, 15 минути наблюдавайте, дали „лечението“ е дало резултат, за да се оцени степента на изгаряне.
Може да направите снимка на изгореното и да потърсите консултация онлайн.
Не предприемайте самолечение от сорта на мазане с олио или масло, защото има риск изгарянето да се усложни. Още по-малко слагайте леден компрес.
Като оставите изгореното под течаща студена вода, не рискувате нищо. Може да има само полза.
Ако изгарянето е по-сериозно - кожата оранжавее и мехурите са на голяма площ, търсете медицинска помощ, съветва д-р Жан Луи Шаберно, дългогодишен педиатър в спешна помощ.
Източник: parents.fr, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари