Как да помогнат на тийнейджъра да избегне фатални грешки, когато е под властта на хормоните
Снимка: Shutterstock
Един ден моя съученичка ми показа презерватив, който майка ѝ беше дала с думите „за всеки случай“. Тогава бяхме на 13 години и едва ли можех да си представя, че майка ми ще направи нещо подобно.
В нашето семейство темата за секса и физиологията като цяло беше табу.
Караха ми се ако гледам телевизора, когато започва „такава сцена“.
От страх криех от майка си цяла година, че съм получила менструация. Беше ме срам да призная, че вече съм пораснала. И до късна възраст не бях хващала момче за ръка.
Общоприето е, че младите хора някога са били по-целомъдрени. Но и преди 20 и преди 40 години е имало хиляди шокиращи истории за първия сексуален опит. И, ако родителите са общували повече с децата си по тези теми, много проблеми биха могли да бъдат избегнати.
И сега, когато дъщеря ми е на 14, искам да говоря за това! И с нея, и с вас, предлага психоложката Екатерирна Верченова.
Това ще намали риска да има наранявания и последствия от: „той каза, ако не спя с него, ще ще отиде при друга“, „Загубих на карти, това беше споразумение, трябваше да спазя думата “ или „Трябваше да направя аборт без упойка, защото нямахме пари“ .
Това са реплики от реални истории.
Тийнейджърите често се съгласяват на ранен секс, когато още не са готови. В повечето случаи причината е чувството им за вина – „не мога да те разочаровам“ или неувереност в себе си – „той е опитен и знае кое е най-доброто“.
Всъщност ние рядко говорим по темата за личните граници и доколко младият човек може да ги защити, да устои и да се противопостави на мнението на другите?
Може чрез сексуалната връзка тийнейджърът да бяга от проблемите в семейството си.
Той не иска да участва в конфликтите, затова търси удоволствия, емоционална и физическа релаксация.
Снимка: Shutterstock
Важно е да научим децата да слушат тялото си, да разпознават импулсите. Не бива да се срамуват от влюбването, хормоните, възбудата. Всичко това е норма.
Но е важно да разберат дали наистина го искат и с каква цел го правят?
Нека той/тя запита: Защото искам да бъда с този човек и съм готова да споделя този момент? Или правя това, за да не ме отхвърлят, защото се страхувам да обидя някого? Или защото всички го правят и не искам да изглеждам като задръстенячка?
Сексолозите казват, че за качественият контакт, без насилие, който носи удоволствие, възбудата трябва да достигне поне 7 точки по 10-точкова скала. Тоест, невъзможно е да се съгласите, защото партньорът настоява, но вие не сте готова - страхувате се, променили сте решението си, не сте достатъчно спокойна. Обяснете това на дъщеря/сина си.
Спокойствие, само спокойствие
За да разберете дали детето е готово да започне интимен живот, е необходимо да се оцени не само физиологията, въпреки че и това е важно.
Също така е необходимо да се уверите, че познава тялото си: тази част от мен е чувствителна и ми харесва, когато го правят по този начин, но това е болезнено и неприятно.
Никой не трябва да пренебрегва собствените си импулси и желания. Това е зрелостта.
Подготовката да опознае собственото си тяло и да пази личните си граници, трябва да дойде не от приятелки и не от улицата, а от родителите и то в ранна възраст.
Добре е да разкажете на детето за етапите на една любов. Първо, платонична - влюбване без докосване, фантазиране и обожаване на някой човек. По-късно идва времето на еротиката – случват се първите целувки и докосвания и ласки. След това идва сексуалният контакт.
Но тийнейджърите (и възрастните също!) често „прескачат“ един от тези етапи, препускайки към следващото ниво.
Реакцията на родителите към първия сексуален опит
Независимо от това как сте разбрали, че вашия дъщеря/син са имали вече първия сексуален , не трябва да го упреквате и нападате. Ако не сте готов за това признание на детето, по-добре замълчете. Направете пауза. Не забравяйте, че първото преживяване не винаги е приятно и трябва да разберете как се чувства детето сега. И има ли нужда от подкрепа.
Разбира се, по-добре предварително да сте го подготвили как да се предпазва от нежелана бременност и болести, предавани по полов път. Ако смятате, че не ви достигат думи и познания, обърнете се към специалист
Мона Василева
Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Снимка: Shutterstock
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари