Как да се справим с въшките и херпеса при децата
Снимка: Guliver / iStock
Няма да чуете от другите, че децата им имат проблем с хигиената, и вие вероятно ще премълчите за някои заболявания.
Но да си предупреден значи да си въоръжен, затова вече ви разказахме за преодоляването на лошия дъх в устата и себорейния дерматит, а също и за брадавиците и глистите при малките. Сега продължаваме с други нелицеприятни оплаквания и как да ги преодолеете:
Въшки
Вече не звучи толкова страшно новината, че детето е лепнало въшки, както беше допреди 2-3 десетилетия. Тогава едва ли не единственото лекарство против тях беше прословутата смес от мас, газ и оцет. Вече никой не мисли, че въшки хващат само бедни и мръсни хора, защото е доказано, че тези паразити не се влияят от хигиената.
Обикновено пикът на това детско заболяване е в ранна есен, когато малките се връщат от лагери и ваканции и се събират в детската градина и в училище.
Лечението се състои от два етапа – препарат против въшки и разресване на косата, за да паднат умъртвените паразити и техните гниди.
Нито един от тези етапи не работи сам по себе си, те вървят в комплект. Различните средства – шампоани, спрейове, лосиони или разтвор от оцет с вода унищожават възрастните въшки и размекват клея, който крепи гнидите върху косата.
След като намажете и препаратът постои колкото е указано, обикновено около 30 минути, трябва да разрешите косата под струя с вода, като миете и гребена, за да не попаднат въшките отново върху детската глава.
Налага се да изперете всички детски дрехи, чаршафи и принадлежности за баня в гореща вода.
Няма надеждна профилактика и единственото, което можем да ви посъветваме, е да напомняте на детето да не слага чужди шапки и да не ползва чужди гребени.
Херпес
Доста деца се сблъскват с тази неприятност, дори възрастните често страдат от херпес – той се появява най-често върху устните при силен стрес, простуда или друго заболяване, свързано с понижаване на имунитета.
Най-трудното е да накарате детето да не чопли и чеше образувалата се коричка, защото така вирусният херпес може да се разпространи по ръцете и по лицето. Тогава трябва да се обърнете към специалист.
Той обикновено се лекува с противовирусни мазила и минава за около една седмица. През това време, а и винаги е редно детето да бърше ръце и лицето си с отделна, своя кърпа, да се храни в свои си съдове, защото може да се презарази или да зарази околните чрез слюнката.
Марина Атанасова по материали на parents.ru
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари