В кои случаи лечението с хомеопатия е от помощ
Хомеопатични лекарства. Снимка: Getty
Възпалено гърло, хрема и ангини, които се повтарят – това е сценарият, който изправя косите на всяка майка. Ако детето ходи на градина или на ясла, боледува често. И това не е новина.
Нормално е в преходния сезон малкото дете да боледува 1-2 пъти на месец. Така пише в медицинската литература. На практика се случва по-често - от 3 до 7 пъти, а това тревожи родителите.
„Една от най-често срещаните причини за консултации с лекар през есенно-зимния сезон са болките в гърлото и ангините. Понякога те възникват инцидентно, друг път се повтаря тчесто. Това създава тревоги на родителите, защото децата често вдигат висока темепература“ , обяснява общопрактиващият лекар и хомеопат д-р Даниела Карабелова. Тя бе лектор на международната научна и медицинска образователна кампания „За Хомеопатията“.
Д-р Даниела Карабелова. Снимка: личен архив
„Най-опасният причинител на ангини е стрептококът и инфекцията с него може да причини сериозни увреждания. Не трябва да забравяме обаче, че има разлика между ангина и зачервено, болезнено гърло. Ангината лесно може да се докаже с тест и тогава лечението задължително е с антибиотик.
Болките в гърлото, обаче много често се дължат на вирусна инфекция, за която не е необходим антибиотик. Безотговорният прием е изключително опасен и може да доведе до антибиотична резистентност. Правилното лечение може да се назначи само и единствено от лекар“, обяснява д-р Карабелова.
„Хомеопатията не замества антибиотично лечение. Когато то е наложително, лекарят, разбира се, ще го предпише. Но хомеопатията може да предотврати развитието на болестния процес към бактериална суперинфекция, както и за прохфилактика. Така антибиотици се налага да се пият по-рядко. Всяка терапия, която помага и може да намали антибиотичния прием е важна за обществото. Дългогодишният ми опит като общопрактикуващ лекар безспорно показват положителния ефект на хомеопатията върху здравето на моите пациенти от деца, през бременни до пенсионери" , каза още тя. И даде няколко конкретни примера.
Зачервеното гърло много добре повлиява комбинацията от Belladonna 9 CH, Mercurius solubilis 9 CH, Pyrogenium 9 CH, три пъти по пет гранулки дневно от трите хомеопатични продукти.
Най-честите инфекции през преходните сезони се дължат на стрептокоите. Ефективно им противодейства Streptococcinum 15 CH.
За вечно зачервеното гърло и повтарящи се фаринготонзилити д-р Карабелова препорачва Phytolacca decandra 9 CH , а при чести инфекции от помощ ще са: Silicea 9 CH и Echinacea angusigolia 5CH
Не се налага съвременните майки са бъдат убеждавани - те сами предпочитат да не дават антибиотик, ако има алтернатива и състоянието на детето позволява.
Но за тези, които търсят научни доказателства, лекарката цитира последни проучвания.
Съществуват и редица медицински проучвания за приложението на хомеопатията при лечение на инфекции на горните дихателни пътища, които еднозначно показват ефективност и изключват плацебо ефекта. Такива са клиничните наблюдения при деца, когато няма влияние на ефекта плацебо.
Най-всеобхватното до момента медицинско проучване е EPI3, проведено във Франция сред 825 общопрактикуващи лекари и 8 559 техни пациенти. То показва, че пациентите лекувани с хомеопатия при инфекции на горните дихателни пътища приемат с 57% по-малко антибиотици и с 46% по-малко медикаменти, които понижанагт темперетурата и действат противо възпалително.
„Хомеопатичното лечение е много добре прието и ценено от българското население. 72% от съгражданите ни имат доверие в хомеопатията. 88% от използвалите хомеопатия заявяват, че са доволни от лечението си с нея. Едновременно с това близо 9 от 10 българия смятат, че конвенционалната и алтернативната медицина се допълват“, каза д-р Персиан Буков, председател на Българската асоциация на производителите и вносителите на хомеопатични лекарства при представянето на данните от национално представително проучване сред българското население на възраст над 18 години. То е проведено от международната агенция за пазарни проучвания Harris Interactive през март 2023 г.
Проучването показва, че 65% от нашите сънародници са използвали поне веднъж хомеопатия през живота си, като за последните 12 месеца това твърдение е потвърдено от над половината от респондентите (54%).
Използващите хомеопатия са мотивирали избора си на този тип медикаменти с факта, че при хомеопатията няма странични ефекти и е създадена на базата на натурални съставки. Данните от проучването показват още, че 2/3 от българите имат намерение да използват хомеопатични проукти в бъдеще.
Най-често (54%) хомеопатията намира приложение като естествена алтернатива на традицицонните лекарства при ежедневните неразположения (болки в мускулите, настинка и т.н.).
38% от анкетираните са споделили, че ползват хомеопатични продукти за или като част от лечението си на хронични заболявания (алергии, екзема, рецидивиращ бронхит, синузит). 1/3 от респондентите са посочили, че прилагат хомепатични лекарства при грижата за децата си.
Веселина Мончева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари