Колкото по-възрастен е бащата, толкова по-често детето е с отклонения от спектъра
Илюстрация: Getty
На 83 години Ал Пачино стана баща. Десет дни преди това 79-годишният Робърт де Ниро съобщи също, че е гушнал новородено. Роди му се седмо дете.
Явно в Холивуд има тенденция мъжете да стават бащи в напреднала възраст.
Робърт де Ниро и майката на седмото му дете Тифани Чен на фестивала в Кан. Снимка: Getty
Джордж Клуни, Хю Грант и Стив Мартин също станаха родители, след като бяха прехвърлили 50 години.
Вероятно е гордост за всеки мъж, че става татко в „златната“ възраст. Лекарите обаче не са особено оптимистични и алармират за рисковете за детето, когато родителите са по-възрастни.
Доскоро акцентът падаше върху жената, сега все по-настоятелно се говори и проучва как възрастта на таткото се отразява на здравето на неговото дете.
Тенденцията към късно бащинство е изразена през последните години. На пръв поглед няма нищо негативно, ако след 60-те мъжът може да създаде дете, а по-младата му жена успее да износи и роди бебе.
Последни проучвания обаче показват, че рискът от развитие на аутизъм при деца в такива семейства се увеличава 4 пъти.
С възрастта рискът се увеличава прогресивно
Първото голямо проучване по темата, проведено през 2006 г. в Израел, дава тревожни заключения. Ако при зачеването мъжът е на възраст над 50 години, рискът да има дете с аутизъм се увеличава 10 пъти в сравнение с 20-годишните.
След това рискът се удвоява на всяко десетилетие.
Съществува и повишен риск и от синдром на Apert (вродена малформация на черепа, която се комбинира с отклонение в развитието на ръцете).
По-ново проучване, направено в Швеция през 2010 г., не е така песимистично.
Анализът на данните показва, че мъжете над 55 години са четири пъти по-склонни да имат дете с аутизъм, отколкото мъжете под 30 години.
А проучване в САЩ от 2018 г. сред 40 милиона новородени установи, че ако таткото е на 45 години, рискът бебето да се роди преждевременно и с ниско тегло нараства с 14%.
Науката няма отговор за причините
Учените все още спорят за причините и връзката между възрастта на бащата и зачестилите случаи на аутизъм. Точната причина все още не е установена.
Според една версия всичко изглежда логично от биологична гледна точка: с напредването на възрастта, сперматозоидите им натрупват генетични мутации.
Според втората, социална версия, аутизмът може да бъде наследен. Бащи с леко изразено разстройство на личността, не могат да изградят отношения с партньорката си, отлагат и се женят късно. Затова и децата им се раждат в по-късна възраст.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари