Ето как да разберете каква е причината и най-ефикасните начини да се справите с проблема
Да победим целулита преди лятото е почти невъзможно, но можем да поставим началото на процеса по намаляването му и изглаждането на кожата.
Снимка: Shutterstock
Всъщност те не са едно и също нещо, имат различни характеристики и произход, поради което и леченията са различни. Следователно става дума за два различни проблема, но тясно свързани, тъй като включват кръвоносната система.
Целулитът е състояние, което засяга предимно кожата и подкожната мастна тъкан. Характеризира се с мастни натрупвания, които създават типичния външен вид, наричан още портокалова кожа.
Среща се по-често при жените и най-вече се локализира в области като бедрата, задните части, корема и ръцете. Причинява се от комбинация от фактори като натрупване на мазнини, слабост на съединителната тъкан, микроциркулация на кръвта и възпаление.
Причините за целулита зависят от различни фактори, като се започне от неправилното функциониране на венозната и лимфната микроциркулация, и се стигне до хормонални причини.
С наближаването на топлото време задържането на вода става все по-често оплакване.
Снимка: Shutterstock
Задържането на течности, известно още като оток, е състояние, при което тялото задържа излишната течност. Това може да причини подуване и усещане за тежест в краката, глезените, стъпалата, ръцете или други части на тялото.
Може да зависи от няколко фактора, включително хормонален дисбаланс, проблеми с кръвообращението, лоша диета, липса на физическа активност, излишък на сол в храненето и силна топлина. Но някои медицински състояния като сърдечна недостатъчност, бъбречна недостатъчност или проблеми с черния дроб също могат да допринесат за задържането на вода.
Важно е обаче да се отбележи, че целулитът и задържането на вода могат да съжителстват и да присъстват в един човек едновременно.
Ето някои особености, които могат да ви помогнат и сами да разграничите целулита от задържането на вода:
Външен вид на кожата: целулитът причинява образуването на малки възли или трапчинки по кожата, обикновено описвани като портокалова кожа. Те са по-очевидни, когато кожата се прищипе или притисне. Има обаче еволюция. Първият стадий (едематозен) се характеризира с оток, причинен от венозен застой и стагнация на течности. Усеща се тежест и подуване на краката. Във втория се получават (фиброзни) малки възли, които се усещат на допир, което придава на кожата вид на портокалова кора. Микроциркулацията се променя и започва дегенерация на тъканите, при които стагнацията на течности предизвиква подуване. Съединителната тъкан се удебелява, губи еластичност и става по-твърда. Последният стадий (склеротичен) показва увеличаване на обема на влакната на съединителната тъкан, което променя венозната микроциркулация. В тази фаза мастните клетки се групират в макровъзли и кожата придобива неравен и подут вид („подобен на матрак“).
Локализация: целулитът има тенденция да се локализира в определени области на тялото, като бедра, седалище, корем и ръце. По-рядко се среща на други места.
Болка или чувствителност: в някои случаи може да причини болка или чувствителност в засегнатата област, особено при докосване или масаж.
Задържането на вода засяга най-вече областите на тялото, които са най-податливи на натрупване на мазнини, като бедра, корем и задни части. Най-очевидният признак е оток, причинен от стагнацията на течности в дермата.
Обикновено се свързва с усещане за тежест в долните крайници и умора. Проявява се в:
Генерализирано подуване: причинява общо подуване на тялото, което може да засегне различни части, като крака, глезени, стъпала, ръце или лице. Може да е видимо, придружено от усещане за тежест или стягане.
Натиск с пръсти: чрез леко натискане на кожата в подутата област с пръсти може да забележите временен отпечатък, който остава за няколко секунди, преди да избледнее.
Вариации в симптомите: може да се влоши през деня, особено ако стоите или седите дълго време, и да се подобри при почивка и повдигане на краката.
Свързва се с други състояния: като хормонален дисбаланс, проблеми с кръвообращението, излишък на сол в диетата или патологии, като сърдечна недостатъчност, бъбречна недостатъчност или проблеми с черния дроб.
Важно е да се подчертае, че и двете могат да бъдат лекувани и управлявани, но по различни начини.
За целулит могат да се използват локални терапии, масажи, промени в храненето и специфични упражнения.
За задържане на вода се препоръчват промени в диетата, повишена физическа активност, повдигане на засегнатите крайници и в някои случаи прием на диуретици, предписани от лекар, или дренираща диета.
Управлението и лечението варира от човек на човек и в зависимост от тежестта на състоянието.
Физическата активност е от изключително значение, независимо какъв тип е проблемът.
Снимка: Shutterstock
Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари