Ако навлизате в такава фаза от живота си, наистина трябва да бъдете внимателни
Ролята на доведения родител е да изгражда здравословна връзка, а не да налага дисциплина.
Снимка: Shutterstock
Определено пълна къща с деца ще изпълни душата ви, но превръщайки се в доведен родител, човек често се сблъсква с куп предизвикателства. Не само семейството става голямо, но и проблемите растат.
Според психолозите структурата на смесеното семейство е различна и основите на отношенията в него се различават от тези в традиционното. Това се дължи на факта, че партньорите нямат равноправни отношения с децата си, които пък от своя страна често имат усещането, че новият родител се опитва да замести другия. Тези динамики създават граници, които трябва да бъдат уважавани.
Представяме ви 9 насоки, които ще ви помогнат да разберете, какво трябва да правите и какво не.
Уважавайте обичта на децата към бившия родител.
Снимка: Shutterstock
Независимо дали новата ви връзка е след развод или загуба на партньор, никога не можете да замените родителя на детето. Все пак децата не са ваши и трябва да уважавате нуждата им да обичат биологичния родител.
Не настоявайте децата да ви наричат "мамо" или "татко". Вместо това, бъдете ясни относно вашата роля в семейството. Детето може да развие чувства на любов и уважение към вас и докато ви нарича по име. Ако решат сами да ви определят като свой родител, проявете благодарност и отговорност.
Според психолози, емоционалната загуба на контрол и физическото наказание могат да оставят дълготрайни травми и да разрушат доверието в семейството. Изследвания показват, че физическото наказание е вредно за децата, като увеличава риска от психични проблеми и агресивно поведение.
Ако някога се почувствате разстроени, излезте навън. Ролята на доведения родител е да изгражда здравословна връзка, а не да налага дисциплина. Оставете биологичния родител да се справи с нея.
Малките деца под 5-годишна възраст може да приемат по-лесно доведения родител, но по-големите и тийнейджърите често ще отхвърлят опитите за налагане на мнение. Експертите смятат, че точно този стил на родителство е най-малко ефективен и води до негативни последствия, като тревожност, депресия или ниско самочувствие при децата.
Вместо това, доведените родители трябва да действат постепенно, да бъдат приятели на детето и опора за партньора. Нужно е да спечелите любовта и уважението на цялото си семейство.
Основното уважение е необходимо, но трябва да инвестирате време и усилия, за да изградите по-дълбока връзка. Вместо авторитарен подход, изберете авторитетен стил, който съчетава високи очаквания с открита комуникация.
Най-вероятно бившият партньор няма да иска да споделя родителството с вас и може да се почувства притиснат, ако давате непоискани съвети. Не предизвиквайте гнева му, особено ако раздялата с вашата сегашна половинка е била тежка.
Ако имате желание, изкажете мнението си на партньора си, но на самостоятелна основа, а не по време на разговор с бившия. Стремете се да изградите стабилни отношения с другия родител на детето, за да бъдете добре приети.
Ако искате да запазите здравите си отношения с доведените деца и партньора си, е най-добре да ги оставите да разрешават конфликтите сами. Намесата ви може да накара детето да се чувства некомфортно и да развие негативни чувства към вас.
Опитвайте се да бъдете опора на партньора си, като му давате обратна връзка само когато поиска. Понякога просто да бъдете добър слушател е достатъчно. Когато партньорът иска да сподели за възникнал конфликт, попитайте каква помощ му е нужна. Ако не поиска помощ, значи се справя сам.
Съвсем нормално е да съществуват различия в правилата между вашия дом и дома на новия ви партньор. Но не бързайте да изкажете мнението си. Най-добре е да го запазите за себе си.
Важно е половинката ви да си сътрудничи с бившия си. Колкото по-полезни и разбиращи сте, толкова по-лесно ще е за семейството. Ако имате сериозни притеснения за здравето или безопасността на детето заради правилата на другия родител, обсъдете ги първо с партньора си.
Никога не крикитувайте бившият, особено пред децата.
Снимка: Shutterstock
Според експертите, важно е доведеният родител да слуша с емпатия, но да не критикува другия родител пред детето. Децата могат да възприемат негативните коментари като атака срещу себе си, което води до стрес и конфликти.
Трябва бъдете опора, ако партньорът или доведеното дете искат да споделят, но не изричайте лоши думи по адрес на бившия. Опитайте се да подновите хармонията в семейството, като помогнете за разрешаването на конфликтите между партньора и неговия бивш.
Децата често се страхуват, че любовта на родителя към новия партньор ще ги постави на заден план. Ако доведеният родител не разбира важността на силната връзка между родителя и детето, могат да възникнат проблеми в семейството.
Уважавайте отношенията на половинката си и детето. Завистта към доведеното дете може да навреди на брака или връзката ви. Респектът е ключов за поддържане на балансиран живот в едно смесено семейство.
Трудно е да не предпочитате собствените си деца в новото семейство, ако имате такива. Това обаче може да се отрази и на отношенията с доведените деца и разширеното семейство. Избягвайте ситуации, в които вашето дете получава по-скъп подарък или когато баби и дядовци се грижат само за него.
Старайте се да говорите открито с партньора си за предизвикателствата на смесеното ви семейство и установете общи правила. Може да се наложи да правите компромиси, за да е всичко последователно и справедливо. Обяснете и на вашите деца, че всички сте едно семейство и не трябва да има деление.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари