В първата година след раждането
Снимка: Shutterstock
Често се случва да балансираме на ръба на скандала, което по никакъв начин не добавя към щастието ни на новоизпечени родители. Как да не изпадаме в ситуации, при които раздразнени и недоспали си отправяме упреци един на друг и изнервени от своята неопитност като майки и татковци измъчваме партньора със скандали и безкрайни спорове – защо при другите е така, а при нас - иначе.
Тук изброихме две от най-често срещаните конфликтни ситуации. Сега да видим как стоят нещата с младите майки и татковци от гледна точка на това
Кой е по-изморен
Тя: „Бях с бебето през целия ден – нужна ми е почивка.“
Той: „А аз имах ужасен ден в работата, и на мен ми е нужно да остана малко сам.“
Да, работата може да бъде доста стресираща, но и там винаги можеш да излезеш за половин час, да подишаш чист въздух, да си купиш сандвич, да изпиеш чаша кафе с близък колега, да се разходиш около офиса. А вкъщи няма нито отпуска, нито обедна почивка – когато мъжът се върне при жена си, тя е вече толкова изтощена, че му предава грижите на бебето. Той е изморен, тя - също и в резултат споровете за това кой има повече право на почивка могат да се повтарят всяка вечер.
Решение
И двамата е редно да разбират, че никой не е имал лек ден. Той има право да си поеме въздух, преди да се включи в успокояването на плачещото детенце. Когато бащата се появи на вратата, майката автоматично разпознава това като сигнал, че най-накрая има кой да я замести, но ако изчака известно време, докато той си отдъхне, преди да ѝ помогне, ще е много по-добре. Защото когато тя му демонстрира, че е изключително уморена, и му връчи бебето начаса, той мисли, че тя го смята за лош баща. Допълнителният половин час, в който майката ще остане с малкото няма да я обременят кой знае колко повече, а той ще може да се подготви за това да се посвети на малкото след това. Така и за двамата родители ще е по-добре, и грижите за детето ще са по-ефективни.
Третият е излишен
Той: „Бебето трябва да си спи в своето креватче.“
Тя: „Искам то да спи с нас.“
Практиката показва, че мъжете по-често настояват всеки да си спи в леглото, и по-трудно възприемат идеята за съвместния сън с детето. На майките им е трудно да оставят самичко невръстното бебе, дори креватчето му да е в спалнята на родителите. Тогава обаче никой не може да се наспи както трябва, а всички на сутринта имат работа, отговорности, важно е да са отпочинали. Сънят обаче не достига, родителите са изнервени и е лесно и тази ситуация да породи скандал.
Решение
„Родителите често спорят за това какво е важно за детето, въпреки че в действителност това е дебат за това какво ни прави "добри“ родители и спорът за съвместния или отделния сън е ярко потвърждение на това“, смята детският психолог Ирина Чацкая.
„За много от нас чувствата към децата ни се определят от това доколко самите ние сме получили родителско внимание и любов като деца.“
Често тези, които са имали близка връзка с родителите си, пренасят този модел в собственото семейство и съвместният сън на бебето с родителите е символична проява на такава връзка. Когато човек е отраснал в семейство, в което отношенията са по-хладни, лесно може да се опита да наложи дистанция и в своето семейство.
Но ситуацията може да се преобърне, когато такъв родител пожелае да не повтаря опита от своето детство, а да обгради своето дете с много грижа – тогава пък се рискува да се допусне свръхопека.
„Поговорете спокойно, изложете внимателно своите аргументи, разберете се помежду си – мама и татко защо всъщност спорите и защо ви се иска да постъпите именно така“, предлага психологът. Нещата винаги стават по-ясни след един спокоен разговор.
Що се отнася до съвместия сън - ето какво съветват специалистите.
Марина Атанасова по материали на parents.ru
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари