Как и кога да говорите с децата си на тази тема, и какви отговори трябва да получат те
Рано или късно детето ще се усъмни в Дядо Коледа.
Снимка: Shuterstock
За децата Дядо Коледа е емблемата на празника. В семействата, в които Коледа се празнува, малчуганите чакат белобрадия старец с огромно нетърпение.
Но колкото и вълшебен да е той, неизбежно идва денят, в който повечето деца питат: „Дядо Коледа съществува ли?“. И тогава вие, като родители, ще трябва да поднесете „жестоката“ истина на вашия малчуган, без значение дали ви се иска или не. Трябва да бъдете изключително внимателни, тъй като някои деца приемат този факт по-трудно и залагат на писъците и сълзите.
Ето кога децата обикновено започват да имат съмнения относно съществуването на Дядо Коледа и как да подходите, когато получите въпроси по темата.
Идва момент, когато детето започва да се съмнява в истинността на добрия старец.
Снимка: Shutterstock
Въпреки че децата научават истината за Дядо Коледа на различна възраст, според проучване, проведено през 2018 г. в Обединеното кралство, повечето деца спират да вярват в Дядо Коледа около 8-годишна възраст. Обикновено обаче това не се случва за една нощ. Това е постепенна промяна, която се изпреварва от въпроси и фини намеци.
Децата спират да вярват в Дядо Коледа по многобройни причини. Много от тях научават истината в училище, от съученици и връстници. Някои хващат родителите си в действие. Те стават свидетели на това, как мама и татко поставят подаръци под елхата или ядат бисквитките, предназначена за Дядо Коледа и неговите елени. Други пък просто надрастват този мит.
Много родители искат да знаят кога да разговарят с децата си за Дядо Коледа. Не е необходимо да повдигнете темата преждевременно, преди децата сами да са проявили интерес, защото така ще развалите коледната магия. Но ако те търсят истината, едва ли ще искате да им спестявате информация.
„Някои родители и семейства правят избора да кажат на децата веднага щом те започнат да се съмняват по някакъв начин. Други поддържат убеждението живо колкото се може повече. Няма грешен отговор. Въпреки това, когато малчуганите започнат да подозират, вие трябва да разработите план как искате да реагирате“, казва психологът Рей У. Кристнър.
Ако решите да повдигнете темата, започнете с въпроси от отворен тип, като например: „Какво мислиш за Дядо Коледа?“. Отговорът им ще ви даде информацията, от която се нуждаете и ще знаете как да постъпите занапред.
Докато някои деца заобикалят темата и само правят фини намеци, други могат да попитат в прав текст: „Дядо Коледа истински ли е?“ И макар че въпросът може да ви изненада, важно е как ще отговорите - независимо дали ще им кажете истината или не.
Ако детето ви попита толкова директно, обърнете въпроса. Попитайте го какво мисли. Изслушайте отговора му внимателно и задълбочено. Съобразете се с възрастта му. И след това вземете решение как да постъпите.
„Няма правилен или грешен отговор“, казва Ариана Боди, доктор по психология и детски клиничен психолог.
Внимателно се подгответе за този важен разговор.
Снимка: Shutterstock
След като сте решили да говорите с децата си по темата, може би се чудите как да започнете. Все пак колебливата вяра на малчугана е малко шокираща, а и никой родител не иска да нарани детето си. Но експертите са единодушни: създаването и следването на план е от ключово значение.
Когато сте готови да разговаряте с децата си за Дядо Коледа, е важно да бъдете възможно най-открити. „Създайте пространство, в което детето да усеща грижовност и в което да идва при вас със своите въпроси“, казва д-р Боди.
След като веднъж сте накарали детето си да говори за Дядо Коледа, то вероятно ще продължи. Децата са любознателни по природа и този разговор ще предизвика много въпроси. Направете всичко възможно да ги изслушате. Следвайте запитванията им с отворени въпроси и бъдете търпеливи. Научаването на истината може да бъде съкрушително, а някои деца не са съвсем готови. Винаги следвайте техните реакции и действия.
Седнали сте с детето си. Задавали сте му въпроси и сега е време да им отговорите. И макар че можете да кажете в прав текст, че Дядо Коледа не съществува, повечето специалисти смятат, че има по-тактичен начин да се подходи към темата.
Родителите биха могли да кажат, че Дядо Коледа всъщност представлява „духа на Коледа“ и този дух живее във всеки, който проявява доброта и щедрост през годината. Нека малчуганите знаят, че магията на този светъл празник идва от грижовността за околните, от изразяването на благодарност.
След като детето ви разбере за магията на Коледа, нека са научи как да я използва. Щом Дядо Коледа не е реален човек, защо малчуганът ви да не се превърне в него?
Поговорете на четири очи (отново) смисъла на празника и го насърчавайте да помага винаги когато има възможност. Важно е да разбере значението на това да дава, а не само да получава. Дядо Коледа е концепция, която е много по-сложна отколкото предполагаме.
Без значение какво казвате или как го казвате, важно е да помните, че може да последват силни емоции. Някои деца са разочаровани, когато научат истината за Дядо Коледа. Други са ядосани, а трети - съкрушени, когато разберат, че големият белобрад старец е лъжа. Дайте на детето си пространство и време. Емоциите му няма да са вечни.
Елена Николова по материали от Parents
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари