Ако ситуацията се повтори, трябва да задължително да вземете мерки
Не изпускайте момента, когато детето за първи път прояви такова отношение.
Снимка: Shutterstock
Децата обичат да бъдат с връстниците си и винаги изглеждат много добри в създаването на приятелства, Особено като малки, те могат да установят социални отношения буквално с всеки: усмихват се на непознати, играят с възрастните, не правят разлика между пол и възраст.
Идиличната картина се пропуква, когато открием, че синът или сладкото ни момиченце се подиграва на приятелчетата си в детската градини или на съучениците си в по-късна възраст. Първоначално може да изглежда като неприятно обстоятелство или подхвърлена случайно грешна дума. Но когато ситуацията се повтори, е необходимо да се вземат мерки и сериозно да се погледне на проблема.
Как да научите детето да не се подиграва на връстниците си? Ето и правилната стратегия!
В никакъв случай не бива да неглижирате ситуацията.
Снимка: Shutterstock
Да знаеш, че детето ти се подиграва на други деца, е неприятна изненада за всеки родител. И най-вероятно той не е давал такъв пример в общуването си с малчугана. Истината е, че малкото е попило това не от възрастните, а просто става дума за част от растежа. Който обаче може да бъде преодолян с минимално травми.
Признаването на вината на детето е част от решението. Лошото поведение не бива да се подценява или омаловажава и това е първият етап в урока по добри обноски, който зависи изцяло от родителите. Често образът на перфектното дете обърква преценката, когато трябва да оцените събития, в които малкото ви съкровище се е държало лошо. Но ако осъзнаете, че отношението на детето не е правилно, това със сигурност е чудесно начало и стъпка първа от справянето с проблема.
Противно на това, което често чуваме, децата невинаги се научават лесно да общуват с връстниците си. Погрешното отношение не изчезва само. Малчуганът трябва да разбере от реакцията на своите приятели и родители, че е направил грешка.
Спомнете си как сте реагирали, когато той е посегнал да удари свое приятелче. Със сигурност не сте останали безучастни. Е, такава трябва да е реакцията ви и когато детето обиди някого. Дали нараняването ще бъде физическо и психическо не трябва да има разлика и е важно то да разбере, че е извършило нещо нередно.
В много ситуации малкото ще се учи чрез натрупване на опит, но това не е константа, върху която да настроите възпитателния модел. Важно е да бъдете участници в него. Помнете, че антисоциалните нагласи не се поправят сами, те трябва да бъдат посочвани, като ясно се уточнява, че не са правилно поведение. За да не се ограничава това до обикновен упрек, трябва да обясните внимателно причината за лошото поведение и да намерите заедно начин да не се повтаря.
Има начини да се справите.
Снимка: Shutterstock
Можете да говорите с децата, независимо от възрастта им, стига да използвате правилните начини и да сте наясно какъв възпитателен модел искате да следвате.
Да обясните на детето, че да се подиграва на другите е грешно, не е трудно. И може да стане с три правилни стъпки. Ето кои са те!
Помнете, че винаги е по-добре да бъдете добри съветници, отколкото да налагате модел, който детето да следва без да разбира. Така то ще се научи да мисли и да взема правилните решения в зависимост от ситуацията, а не да очаква наготово. Така ще го научите и на доброта.
Независимо дали се сблъсквате с такъв проблем като родители и без значение дали детето е обиждащото или обижданото, винаги е по-добре да не заемате открито страна. Помнете, че никое дете не е „добро“ или „лошо“. Всяко отношение има мотив и изисква разбиране. Бъдете опора в такива моменти и помогнете на малчугана да разбере грешката си. Това има много по-голям ефект, отколкото упреците.
Деси Тодорова по материали от Pianeta Mamma
През есента има много и различни занимания, които да допаднат на малки и големи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари