Може би ви изглеждат странни, но са напълно подкрепени от науката
За бебето в утробата е полезно, когато не само мама, а и цялото семейство си говорят с него.
Снимка: Shutterstock
Това е най-лесният начин на общуване, през който на практика минават интуитивно всички бременни. Изобщо не се притеснявайте да си говорите с корема и не мислете, че приказвате само на себе си - бебето действително ви чува, запомня гласа ви и се успокоява.
Може да го правите още от момента на зачеването. Така и самата вие ще си създадете навик да общувате с малкото. Но имайте педвид, че през първите седмици на бременността протичат редица процеси на ембрионално ниво и поради това то все още реално няма да ви чува.
След осмата седмица обаче може да сте сигурни, че малкото вече напълно реагира на звуци и ги различава. Разговорът с корема е още по-полезен, ако е разнообразен - може не само да му говорите, но и да четете стихове или каквото ви харесва, дори да му говорите на чужд език (учените смятат, че още в утробата бебето развива способности за ученето на други езици). А още по-хубаво е, ако на корема говори не само майката, но също така таткото, братчетата или сестричетата.
Майките обичат да галят корема си, да го придържат или просто да поставят върху него нежно ръка, особено на местата, където усещат движенията на бебето. И това изобщо не е случайно. Съвсем правилно реагирате, защото вербалното общуване изисква и контакт.
За още по-голям ефект, опитайте да разнообразите движенията си: Рисувайте на корема си различни фигури и обяснявайте на глас на бебето какво точно правите: слънце, къща, дърво, бебешко личице и т. н. Масажирайте корема си, като внимавате да не си причинявате болка. Това много ще се хареса на вашето бъдещо бебе.
Не само бъдещата майка, но и другите у дома могат да общуват по този начин с корема и бебето в него - докосванията на таткото, братчетата или сестричетата отново са добре дошли.
Класическата музика овладява стреса, укрепва нервната система и повишава коефициента на интелигентност с 8-9 единици. Така че го правите често, защото носи ползи както за вас, така и за бебео.
Необходимо е да слушате Моцарт само по 10 минути на ден, за да има ефект. Доказано е, че бебетата, които вътреутробно са слушали класическа музика, четири пъти по-добре се справят с речевото и интелектуалното си развитие, в сравнение с връстниците си.
По този начин бебето се учи и да съпреживява мелодиите, да се натъжава и радва. Още в осмата седмица от развитието си то чува всичко, което и майката слуша, само че три пъти по-слабо.
Каква музика да избере ли? Зависи от ситуацията. Класиките на Вивалди могат да успокоят ритащото бебе и да го накарат да заспи. Музиката на Бах или Брамс - напротив, ще го накара да рита. Шопен успокоява бебето, ако го усещате нервно, а Моцарт стимулира развитието на интелекта и активира мозъчната дейност.
Това е начинът на общуване, към който са прибягвали нашите прабаби - пеене на приспивни песни, което също има своите преимущества:
Така бъдещата майка предава своите емоции и чувства, които изпитва по време на пеенето, на бебето.
Тъй като е емоционален процес, пеенето въздейства и на интелектуалното развитие (точно като класическата музика). Работата е в това, че само музиката е способна да въздейства на най-голямо количество неврони в главния мозък;
Пеенето е полезно и за самата бременна - това си е чиста тренировка на дишането и отлично релаксиращо и обезболяващо упражнение.
Така че: общувайте си с нероденото бебе на воля и не се притеснявайте, ако някой помисли това за странно.
По материали от detstrana
Преминаването към гърне е понякога дълъг процес, който не преминава така гладко.
Снимка: Shutterstock
Пасивните агресори не изразяват директно желанията си, а го правят завоалирано.
Снимка: Shutterstock
Повечето младоженци, веднага след сватбата, заминават за една романтична и интимна мечтана почивка.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари