Правилната стратегия е от ключово значение
Важно е да се научите как да реагирате на трудните въпроси.
Снимка: Shutterstock
От срещи на екипа, бизнес презентации и интервюта за работа, чак до президентски дебати - трудните въпроси са неизбежни. За да избегнете препъването в най-важния момент и даването на лош отговор, който може да намали вероятността да постигнете вашите цели, обърнете внимание на следните техники:
Първата стъпка е да се фокусирате върху това какво знаете. Дори и да не знаете отговора на точния въпрос, който ви задават, вероятно знаете нещо за разглежданата тема. Ако въпросът навлиза твърде много в детайли и конкретика, първо представете една по обща картина, за да си спечелите нужното време, за да се съсредоточите върху същата тема на по-високо ниво.
Да приемем, че въпросът е за вашето мнение за конкретна песъчинка. Започнете с няколко думи за целия плаж. Отдръпнете се достатъчно далеч, докато не се озовете на удобна почва и станете готови, за да заговорите за песъчинката.
Ако този отговор не е задоволителен и питащият продължава да настоява за вашето мнение, кажете каква информация трябва да имате, преди да можете да отговорите на въпроса, като например: „След следващото заседание на централната банка ще имаме повече информация за това накъде върви икономиката“.
Ако сте на работна среща и сте изправени пред въпрос, с който не сте достатъчно запознати и имате нужда повече информация, за да отговорите, можете да кажете нещо от типа на: „Екипът по бюджета работи върху това. Ще се придържам към моята компетентност и ще ги оставя да отговорят“.
Когато нито един от тези подход ни сработи, може да кажете: „Не знам“. Но само след като сте обсъдили това, което знаете, за да затвърдите авторитета си по темата.
Не правете рязък завой и не пренебрегвайте въпрос само защото не е този, който искате. Вместо това дайте възможно най-кратък и ясен отговор. След това използвайте преходна фраза, за да преминете към вашето съобщение, например:
Вие отговаряте на въпроса, като използвате кратка преходна фраза, след което излагате своя аргумент.
Друг подход, ако въпросът е неясен или не искате да отговорите на начина, по който е зададен, е да кажете: „Това, което мисля, че ме питате, е . . .” След това преформулирайте въпроса. Ключът е да го перифразирате по начин, който е достатъчно близо до оригиналния въпрос, за да звучи така, сякаш се придържате към първоначалното запитване, но всъщност сте го обърнали в посока, в която предпочитате да вървите.
Продължението четете в Мениджър Нюз
През есента има много и различни занимания, които да допаднат на малки и големи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари