Как да си играете с новороденото

Когато са будни, най-малките бебета също имат нужда от забавление

26 Септември 2023 г.
Как да си играете с новороденото

За бебето е полезно да играете с него.

Снимка: Shutterstock

Вероятно сте чували, че е важно да си играете с бебето си. Това е един от най-добрите начини да се свържете с него и да насърчите развитието му. Но е нормално да сте объркани как да направите това, когато то е толкова мъничко и сънливо.

Новородените спят от 11 до 16 часа в денонощието и не е необичайно толкова малки бебета да останат будни само за да се нахранят, след което отново да се унесат.

След първите няколко седмици може да забележите, че бебето ви остава будно за час или повече. По време на тези спокойни и будни периоди то започва да възприема повече света около себе си и е нетърпеливо да го опознае. Въпреки всичко новородените все още са далеч от това да говорят или да общуват. Как точно можете да играете с тях?

Игрите стимулират развитието на новороденото.

Снимка: Shutterstock

Можете ли да играете с новородено

Новородените се радват на вашето внимание и обич. Разбира се, „играта“ с тях се различава от тази с по-голямо бебе или дете. Тя е много по-простичка и внимателна.

През първите седмици новородените са съсредоточени върху овладяването на някои доста важни умения, като хранене и спане главно, което отнема много от времето и енергията им. Зрението на новородените все още не е напълно развито и предметите, които са отдалечени, ще им изглеждат размазани. Новородените са чувствителни към ярка светлина и силни шумове, така че игрите трябва да са спокойни.

Ограниченото зрение и физическите способности на новороденото ограничават възможностите му за игра, но то може да вижда лицето ви, когато го държите на ръце, и ще обича да ви гледа в очите. Играта с малко бебе ще се състои в това да му показвате интересни неща и да му говорите или пеете. За по-интересните занимания ще трябва да изчакате няколко месеца.

Как да забавлявате новороденото си

Ето и полезни начини, с които да прекарвате времето си заедно и да помогнете на новороденото да опознае заобикалящата го среда:

  1. Разкажете за деня си. Малко са звуците, които бебето обича повече от вашия глас. Въпреки че все още не разбира какво казвате, това, че ви чува го успокоява. Разказвайте за деня си, като обяснявате какво правите или къде отивате. Например: „Отивам да те облека“ или „Правя закуска за голямото ти братче“. Говоренето с бебето от самото му раждане е най-добрият начин да се подпомогне развитието на речта и езика.
  2. Оставяйте ги по корем. Новородените се нуждаят от два до три „сеанса“ по корем на ден, за да укрепят мускулите на врата и раменете си и да започнат да изграждат двигателни умения. Разстелете удобно одеяло или постелка за игра и поставете новороденото си по корем. Сложете пред бебето нещо интересно за гледане или легнете до него и му говорете.
  3. Танцувайте с тях. Новородените обичат люлеещите движения и намират движението за успокояващо. Пуснете си някоя детска или приспивна песничка и леко се поклащайте с бебето на ръце (поддържайте клатещата му се глава).
  4. Направете обиколка на дома. Комбинирайте движението и успокояващия звук на гласа си, като разхождате бебето из къщата и описвате предметите, които виждате.
  5. Четете книга. Вашето новородено няма да може да проследи историята или да разбере думите, но ежедневното четене помага за изграждането на ранен интерес към книгите и засилва връзката ви. Търсете книги с висококонтрастни мотиви, като например черно-бели шарки.
  6. Тренирайте сетивата му. Слагайте бебето си върху различни материи, като пухкаво одеяло, гладка калъфка на възглавница или му давайте да докосва твърди страници на книга. Предоставянето на различни предмети за опипване ще помогнат на бебето да научи повече за нещата, които ни заобикалят.

Ползи от играта с новороденото

Бебетата са готови да учат още от първите си дни, а времето, прекарано в игри заедно, помага за тяхното развитие.

През първите три години от живота на детето мозъкът му се развива бързо, като поглъща информация и създава нови връзки между мозъчните клетки със скорост над 1 милион в секунда. Взаимодействията с любящи възпитатели помагат на мозъка на бебето да расте и да формира начина, по който обработва информацията.

Играта с бебето също така помага за изграждането на връзка и формирането на сигурна привързаност. Колкото повече положителни взаимодействия има бебето с лицето, което се грижи за него, толкова по-сигурно и защитено ще се чувства то.

Дори гушкането и целувките са също игра за малкото.

Снимка: Shutterstock

Колко да играете с новородено

Не е необходимо игрите с новороденото да са многобройни. Понякога играта може да се състои само в гушкане, пеене или говорене през няколкото минути между храненето на бебето и следващата му дрямка. За дейности като стоенето по корем, започнете с няколко минути и постепенно увеличавайте времето, когато бебето стане по-силно.

Времето, което новороденото прекарва будно между дрямките, може да варира, но като цяло е възможно да откриете, че то остава будно около 60 до 90 минути. В много случаи може да се храни през по-голямата част от будния му период, което оставя малко време за игра.

Търсете моменти, в които бебето ви е спокойно, доволно и оглеждащо се наоколо. Тогава ще бъде правилният момент за забавления. То вероятно ще ви каже, когато се чувства превъзбудено или уморено, като отвърне глава или заплаче. Други признаци са: стискане на юмруци, извиване на гърба или резки движения. Обръщайте внимание на сигналите на новороденото и следете кога то ще ви каже, че е приключило с играта.

Елена Николова по материали от Babycenter

Още от Да поговорим

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

Илюстрация: Guliver / iStock

От памперси към гърне

Снимка: Guliver / iStock

Лазарица e – празнуват само жените

Важно е да научите малкото дете какво може и кое не е редно.

Снимка: Shutterstock

Как да кажeте „Не“ на бебето и детето

Кой изневерява и защо?

Снимка: Shutterstock

Остава ли живот в брака след изневяра

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как се променя кожата по време на бременност

Ето какво може да очаквате и как да я предпазите през деветте месеца

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

По този начин изграждаме безопасна среда, в която те да учат и да израстват

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

От памперси към гърне

Как да направим прехода по-лек, обяснява психологът Галя Даскалова