Все повече деца са изключително стресирани
Децата също имат нужда от почивка и презареждане.
Снимка: Shutterstock
Как ще постъпите ако детето ви зададе този въпрос?
Вероятно първосигналната реакция би била, че нищо му няма , няма кой да го гледа, отива на училище и точка
Правилно ли е това обаче и не пропускате ли нещо между редовете?
Представете си, че детето ви има сериозен конфликт в училище или е прекалено натоварено след поредица о тестове и изпитвания, или просто се чувства толкова изтощено, че не просто не иска да става от леглото и да си поспи, а тялото му просто отказва да го издържи през този ден!
Всъщност децата имат един доста натоварен ден. В днешно време в малките класове децата посещават и занималня, което превръща престоя им в училище в целодневен, междувременно ходят на няколко курса, танци, езици, а вече и уроци по математика, български. Минимум. Ако вие сте именно от онези родители, които са за писали детето си на всичко възможно, замислете се дали не му идва вповече?
Все повече деца са изключително стресирани. От тях се очакват и да учат, и да спортуват, и да ходят по състезания, и всичко това на едно много по-високо ниво. Приемът след 4.клас за математическите гимназии е един прекрасен пример за това, че стресът и отговорността, които лежат на плещите на децата, които имат по-високи амбиции за ранно кандидатстване, понякога са непоносими.
Много статии има на тема бърнаут на възрастните, но сякаш никой не обръща на бърн аута на децата.
Само се замислете кога последно детето ви мързелуваше и не правеше нищичко? Дори лятото вероятно е било затрупано от „любимите“ на всички летни задачи.
Всички деца са различни и някои имат повече сили от други, издържат повече, справят се по-добре, напредват по-бързо. Нашата работа като родители не е постоянно да ги сравняваме с другите и да им вменяваме чувство на вина, а да познаваме границите на собственото си дете. Може да ви се иска да направи още една тъпка днес, но може би предишната е била вече пределът на силите му. В този смисъл дори малко скука е полезна. В моментите на скука и неправене на нищо се развива въображението, защото децата си измислят занимания и се самозареждат. Всички имаме нужда от емоционално презареждане. Децата също.
Ако познавате добре детето си и не става въпрос за обикновен мързел, помоли ли ви да си остане днес у дома, не прибързвайте с реакцията си, а вместо това се замислете дали пък вие да не си вземете почивен ден от работа и да прекарате ценно време заедно.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари