Как да помогнем на детето да погледне по-ведро и дори от неуспеха да извлече полза (част 2)
Баща целува сина си. Снимка: Getty
Децата лесно се разстроиват, ако нещата не се случват така както те искат или смятат, че заслужават. Те бързо губят мотивация и се отказват да пробват отново.
Струва си обаче да ги научите да виждат положителния аспект във всичко. Дори, когато губят.
В първата част на материала изброихме няколко важни стратегии, които може да предадем на децата си и да моделираме поведението им.
Можем да ги „заредим“ с оптимизъм, позовавайки се на минал успешен опит, взъхвайки им спокойствие, положителни нагласи и чувство на благодарност. Мантри, които всеки ден да повтарят на глас.
Изброихме 6 идеи, сега продължаваме с още 7 предложения, които може да са ви от помощ.
Да си оптимист означава да си изпълнен с надежда и увереност, че можеш да успееш.
Оптимизмът е и способността да си представяме и визуализираме бъдеще, в което всичко се е получило както трябва.
Оптимистът гледа на проблемите като на временни, а не като на неконтролируеми и негативни ситуации, от които няма изход. Оптимистичните хора по-лесно преодоляват предизвикателствата, по-упорити са, по-малко стресирани и имат високи нива на физическо и психическо здраве.
Как да предадем всико това на детето?
Майка дъщеря говорят. Снимка: Getty
Опитайте се да разгадаете какво стои в основата на неговия песимизъм. След като разберете, заедно може измислите по-добри стратегии, за да му помогнете да се справи.
Проявявайки внимание, ще покажете на детето, че е разбрано, чуто и прието. Така ще изпита по-голяма сигурност в силите си и подкрепа, която е от голяма помощ за оптимизма.
Когато общувате с детето си, му кажете, че може да се справи с всичко и, че сте убедени в това. Когато кажете „Вярвам в теб“ или „Можеш да го направиш“, детето се чувства по-силно.
Ако изричате тези думи достатъчно често, в трудна ситуация те първи ще дойдат в съзнанието му и ще му помогнат да се справи с трудностите.
Не бързайте да “спасявате” детето и да правите всичко вместо него. Разбира се, вие се водите от желанието да го защитите, но така рушите доверието в собствените му сили и убеждението му, че може да се справи само.
Дайте му възможност да се опита само да реши проблемите. Това ще го направи по-уверено и ще засили самочувствието му.
Помогнете на детето си не просто да реши проблема, а само да намери пътя към решението. Какво му трябва, за да излезе от тази ситуация?
Нека винаги се пита какво може да направи, за да предотврати нежелана ситуация да се повтори.
Какво му попречи да се подготви за теста? Как може да се освободи от факторите, които му пречат да учи?
Изследванията показват, че записването на положителни чувства и мисли увеличава оптимизма, намалява стреса и подобрява общото състояние.
Баща и дъщеря четат книжка. Снимка: Getty
По време на криза или поредица от неуспехи всеки смята, че нещата никога няма да се подобрят. Напомнете на детето си, че се е сблъсквало с подобно усещане преди и ще премине и този път. Ще има сили да се справи само.
Научете детето си да се справя с трудностите, неудобствата и дискомфорта. Нека само се грижи за себе си. Нека открие за себе си какво го кара да се чувства спокойно и щастливо.
Насърчавайте и развивайте умения, които го правят щастливо, за да може да се грижи за себе си, когато се чувства без сили, обесърчено и нещастно.
Умението да подхождаш по-леко към живота и да виждаш положителните страни във всичко не се придобива за един ден.
Хвалете усилията на детето си, когато се справя добре, и се уверете, че се фокусирате върху усилията му, а не върху резултата.
Положителното мислене може да помогне на малчугана да обръща повече внимание на добрите неща в живота, да се чувства по-добре и да вижда неприятностите като нещо, което със сигурност ще отмине.
Мона Василева
През есента и пролетта тези ценности са много по-силно изразени, отколкото през лятото и зимата.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари