Когато говорите с малчуганите, трябва да бъдете и добри слушатели
Добре е да отделяте специално време за разговори с детето.
Снимка: Shutterstock
Дори да ви се струва, че е твърде рано и за вас те да са още бебета, децата на възраст между 3 и 6 години имат нужда да провеждате разговори с тях. Стремете се към това да ги изслушвате внимателно, тъй като така не само укрепвате връзката помежду си, но и ще изградите тяхното самочувствие.
Добре е да отделяте специално време за разговори или да определите някакво конкретно място, така че всички да се чувствате комфортно. Четете по-надолу, за да разберете повече за това как е правилно да процедирате и какви още ползи носят дискусиите с вашите деца.
Важно е е само да говорите, но и да слушате.
Снимка: Shutterstock
Когато отделяте време да говорите и да изслушвате детето си, то научава, че това, което мисли и казва, е важно за вас. Това прави връзката ви по-силна и укрепва увереността на малчугана.
Освен това така децата се учат на социални умения като именно това да изслушват другите и да ценят тяхното мнение
Можете да разговаряте с детето си винаги, когато сте заедно. Редовните разговори ще бъдат по-приятни и лесни, ако имате специално място или всеки ден отделяте специално време за това.
Също така:
Разговорите стават по-интересни, когато децата пораснат.
Снимка: Shutterstock
С напредването на възрастта децата разбират повече и съответно говорят повече. По-малките деца може да наблягат само на една тема или максимум две преди да се отегчат.
По-големите обикновено имат желание да разкажат в детайли за конкретни случки от училище или за друга част от деня си. Можете също така да насърчавате да слушат самите вас. Например като им кажете нещо от сорта на: „Искаш ли да чуеш какво направих днес?“. Но ако видите, че детето губи бързо интерес, най-добре е да спрете и да опитате отново друг път, за да не го натоварвате излишно.
Елена Николова по материали от raisingchildren.net.au
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари