Как младите родители да поддържат баланс
Снимка: Getty
Баба и дядо са особено чувствителни към забележките, които младите родители им отправят. Сякаш напълно а забравили времето, когато самите те са били родители, търсили са самостоятелност и са отстоявали своите принципа за отглеждане и възпитание на децата.
Какво се е променило и защо между поколенията често има неразбирателство, въпреки, че са едно семейство?
Ето само няколко от причините за това, които анализира семейният психолог Валерия Токан.
Така баба и дядо показват любовта си
В семейството е прието, че детето няма право да гледа телевизия (или да използва таблет) след 21 часа, но когато баба и дядо идват на гости, това правило не работи.
Ако останат насаме с хлапето, те често тайно нарушават „правилата на мама и татко“.
По свой начин баба и дядо показват любовта си към внука или внучката си: позволяват нещо (според тях доставят удоволствие на детето), като не се затрудняват със забрани.
Вероятно те повтарят остарелия модел на възпитание от собственото си детство, когато баби, дядовци и дори роднините са участвали наравно с двамата родители във възпитанието. Днес това не е така. Затова им е трудно да разберат претенциите на собствените си деца.
Как да оправим ситуацията?
Общувайте повече с бабите и дядовците, говорете им за новите концепции за родителството, предлагайте им книги за подходите при съвременното възпитание, обсъждайте спорни въпроси. Така може да постигнете една линия на отглеждане на детето без особени различия.
Снимка: Getty
Върнете си властта и силата
Случва се баби и дядовци да влизат в открита конфронтация с родителите, ако мама и татко са по-строги. Те правят забележки, коментират пред детето, рушат авторитета им по всякакъв начин.
Между възрастните се стига до конфликт и неразбирателства.
Детето иска да угоди и на мама и татко, и на баба и дядо едновременно. И когато чува взаимно изключващи се изисквания, то се раздвоява и не разбира ситуацията.
Защо възрастните, по-старото поколение, се държат така? Най-често защото усещат, че не участват достатъчно в живота на внуците си. Разбират, че времето им изтича и чрез конфронтация със собствените си пораснали децата, искат да си върнат властта.
Трудно понасят новия си статус
Периодът на преминаване от статут на родители към баба и дядо за много хора е доста труден и те не са подготвени за това.
Преходът подсъзнателно се свързва с навлизане в период на старост.
И за да се адаптират и да се отнесат спокойно към ситуацията, трябва да премине време – може би една, дори две години. През това време човек постепенно свиква с новата роля на баба или дядо, има качествена промяна в общуването с децата и се формират нови отношения с появилите се внуци.
Но не на всички възрастни хора психиката е така гъвкава. Един от най-често срещаните варианти е баба или дядо да започнат да проявяват агресия към децата или внуците си, това може да се изрази по различни начини: от просто и безобидно мърморене до неприятна критика.
Какво може да се направи в тази ситуация?
- Ако родителите успеят да покажат на баба (дядо), че е важна, необходима и много обичана, има шанс отношението към внуците да се промени.
- Ако въпреки усилията и търпението, родителите не успеят да постигнат приемливо поведение на баба(дядо), е по-разумно да пазят дистанция имат пълното право да увеличат разстоянието с възрастните, за да е безопасно за детето.
И, разбира се, винаги могат да се свържат със специалист за помощ.
Мона Василава
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари