Дете, което прави сцена. Снимка: Shutterstock
Понякога ви се струва, че детето умишлено прави всичко обратното и на инат. Когато то не се подчинява, родителите са тревожни, уморени и объркани.
Но преди да крещят, да наказват и въобще да се яддосват, е добре да разберат какво се крие зад детското поведение, което те определят като „инат“, характер или проклетия ...
Нека разгледаме причините за това поведение заедно с детския психолог Александра Прокутина.
Причини за непослушанието
Непослушанието на детето ядосва, разстройва родителите му и ги кара да се чувстват виновни. Но поведението му винаги е сигнал. И той казва, че е важно не само да „потискаме“ и овладяваме непослушанието, но и да разберем какво се крие зад него.
Причините са различни.
Гневно 3-годишно дете. Снимка: Shutterstock
На 3-4 години инатът е начин да заяви себе си като отделна личност.
В този период се формира собственото мнение и желание за независимост.
Юношеството се характеризира с бунт срещу авторитета на по-възрастните и желание за доказване на собствената независимост.
В тези случаи: детето започва да противоречи на възрастния, изразявайки недоволство от всякакви искания.
Често непослушанието се обяснява с просто желание на детето да привлече вниманието на възрастния. Това може да се дължи на заетостта на родителите на работа, появата на ново дете в семейството или други причини.
Децата може умишлено да дразнят или да правят нещо, което знаят, че ще предизвика негативна реакция от страна на родителите им, за да привлекат вниманието им.
В тези случаи: детето може да е капризно, да има изблици на гняв, да отказва да прави това, което го молите, или да прави нещо от гняв и злоба.
Всякакви промени в живота могат да доведат до емоционален дисбаланс при детето. Например, преместването, смяната на училище или разводът на родителите предизвикват силна тревожност, която се проявява с капризи и нежелание да спазва на правилата.
В тези случаи: детето става раздразнително, агресивно, отказва да извършва обичайни дейности.
Понякога непослушанието може да бъде свързано със здравословни проблеми: хиперактивност (ADHD), нарушения на съня или други заболявания. Консултирайте се с вашия педиатър.
В тези случаи: детето може да е импулсивно, невнимателно, неспокойно и да спи лошо.
Децата често тестват докъде могат да стигнат, преди да се изправят пред последствията от действията си. Така те се учат да разбират границите на приемливото поведение.
В тези случаи: отказва да си ляга навреме, не яде предложената храна, прави обратното на това, което възрастните му казват.
Момиченце иска само да се катери по стената. Снимка: Shutterstock
С порастването децата се стремят към независимост. Те искат сами да вземат решения и да контролират живота си.
Когато родителите са твърде покровителствени и не им дават възможност за самостоятелност, реакцията е бунт и неподчинение.
Как се проявява: детето може да откаже да следва инструкциите на родителите си относно външния си вид, избора на приятели, хобита или планове за бъдещето.
Децата се учат, като наблюдават поведението на възрастните. Ако самите родители не спазват правилата, държат се непоследователно или показват неуважение към другите, детето може да възприеме това поведение и да започне да не се подчинява.
Как се проявява: копиране на начина на общуване на родителите, техните навици и отношение към другите.
Следва продължение: Защо детето слуша мама, а татко – не
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари