6 съвета от психолог към за родителите
Баща и син работят заедно. Снимка Shutterstock
Защо тийнейджърите се отказват от започнатото по средата на процеса?
Експертите напомнят: по време на юношеството тялото расте, хормоните са особено активни и различните части на мозъка се развиват по различно време.
Тийнейджърите трудно учат и се концентрират върху една задача: всяко начинание бързо им става скучно или им се струва невъзможно.
Както обяснява психологът Валери Гут, това може да изглежда като мързел, но всъщност причините за подобно поведение са различни.
Баща и син подготвят инстументи за работа. Снимка Shutterstock
Липса на увереност в успеха. Процесът на формиране на личността може да повлияе негативно на самочувствието на тийнейджъра.
Желание за бързи резултати. Емоционалното състояние на тийнейджърите се характеризира с бурна реакция на всичко, което се случва, чести протести и желание да се получи всичко наведнъж. Те трудно контролират емоциите си и лесно се отказват от нещо, което са започнали, ако осъзнаят, че крайният резултат е все още далеч.
Чуждо влияние . Пубертетът е време на социализация. На преден план са контактите и общуването с връстниците. Всички други задачи и интереси остават на заден план.
Преумора. Поради бързите промени, мозъкът на юношата излиза извън рамките на възможностите си и изпада в състояние, което физиологът Павлов нарича „екстремна инхибиция“. Преживявайки както вътрешни трансформации, така и претоварване в училище, тийнейджърите често не са в състояние да се справят с нищо извън основните си отговорности
„Нежеланието да се довърши работата е често срещан проблем в юношеството. То е свързано с характеристиките на израстването и процеса на развитие на личността на детето. Родителите трябва внимателно да го подкрепят по този път, формирайки правилната мотивация. Това ще позволи на тийнейджъра да разбере защо трябва да завърши започнатото и да повярва в собствените си сили“, казва Валери Гут.
Баща хвали сина си за успеха. Снимка Shutterstock
Тийнейджърите трудно се справят с промените, затова се нуждаят от подкрепа. Демонстративният отказ да направят нещо е опит да установят емоционална връзка с родителите.
„Авторът на концепцията за хуманна педагогика, Шалва Амонашвили, казва: „Образованието няма връщане назад“. Това означава, че всички родителски грешки ще имат последствия. Затова основната задача на родителите е да изградят конструктивен диалог с детето чрез активно слушане, способност за преговори и намиране на компромиси. Важно е да бъдете търпеливи и да помагате на тийнейджъра през периода на израстване, а не да се карате с него“, съветва Валери Гут.
Ето какво още може да помогне на родителите да научат тийнейджъра да довършва започнатото.
1. Станете съюзник на детето си, като му дадете възможност да избира и действа. Това е най-добрата стратегия в този труден период. Именно в сътрудничество с родителя той получава свободата да се реализира.
2. Не злоупотребявайте с материалните стимули. Навикът да получава материална награда за успех в дългосрочен план оказва негативно влияние. Например, изследователи от Тексаския университет, ръководени от Дарел А. Уърти и Кейтлин К. Брез, установили, че децата, които са мотивирани да изпълняват задачи срещу определена награда, по-късно в живота, когато били изправени пред трудни задачи, се оказали безпомощни.
3. Ако вашият тийнейджър често се отказва по средата, обсъдете с него причините за това поведение. Може би се страхува от провал или не знае как да реши проблема.
4. Споделете собствения си опит с детето си и му предложете помощ. В
процеса на постигане на конкретна цел, можете да разкажете на тийнейджъра защо не винаги е възможно тя да се постигне бързо и веднага. Важно е също да му обясните, че грешките са неизбежни и са част от преживяването.
5. За да бъде сигурен, че пътят към успеха не е дълъг и скучен, го разделете на малки сегменти и празнувайте междинните победи заедно с него. Подчертайте онези качества на неговата личност, които са му помогнали да преодолее всеки етап.
6. Подкрепяйте хобито на вашия тийнейджър. Желанието да прави това, което обича ще се превърне в своеобразно предизвикателство да „изяде жабата“ - бързо да завърши неприятни и скучни задачи.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари