Ето кои са характерните симптоми и начините за справяне с това заболяване
Снимка: Shutterstock
Целиакията (или както още я наричат цьолиакия) е хронично автоимунно заболяване, което всъщност е необичайна имунна реакция към приема на глутен при генетично предразположени хора. Според различни статистики от това заболяване страда около 1% от населението, като проблемът се среща по-често при жените и при пациенти, страдащи от хромозомни проблеми или други автоимунни заболявания. Какво обаче представлява?
Имунната система на хората с това състояние реагира срещу глутена - протеин, който се намира в пшеницата, ечемика, ръжта и други зърнени култури. Когато човек с целиакия приеме това вещество, се задейства възпаление на чревната лигавица, което уврежда вилите, които осигуряват защита на чревната лигавица и имат функцията да абсорбират хранителните вещества от храната. Поради тази причина хората с това заболяване не са в състояние да осигурят на тялото си хранителните вещества, необходими за растеж и живот.
Снимка: Shutterstock
Симптоми на целиакия
Идентифицирането на симптомите на целиакия не е лесно, тъй като те са изключително променливи. Като цяло диагнозата дава възможност да се разграничат типични симптоми, атипични симптоми и тихи симптоми, характеризиращи се с особено леки смущения, които често остават незабелязани.
Типичните симптоми са тези, засягащи стомашно-чревната система. Обикновено се проявяват през първите 2 години от живота. Такива са:
- липса на апетит;
- хронична диария;
- запек;
- повръщане;
- болки в корема;
- подуване на червата;
- бледа кожа;
- апатия;
- загуба на тегло и забавяне на растежа.
Атипичните симптоми, които са по-чести при по-големите деца и възрастните, са изключително променливи. В повечето случаи те са свързани с малабсорбцията на някои хранителни вещества или свръхактивността на имунната система. Неизчерпателният списък включва следните прояви:
- нисък ръст;
- поднормено тегло и по-рядко затлъстяване;
- желязодефицитна анемия или дефицит на витамин В12 и фолиева киселина;
- тромбоцитоза или тромбоцитопения (висок или нисък брой тромбоцити в кръвта);
- левкопения (нисък брой бели кръвни клетки);
- чувство на слабост;
- главоболие;
- раздразнителност;
- ставни и мускулни болки;
- рахит;
- промени в зъбния емайл;
- язви в устата;
- повтарящо се възпаление на конюнктивалната жлеза, която произвежда себум (халазион);
- алопеция;
- мастно чернодробно заболяване (може да се прояви и като изолирано повишаване на трансаминазите);
- повтарящ се панкреатит;
- херпетиформен дерматит;
- уртикария;
- нарушения на речта;
- неспецифични разстройства в ученето, водещи до академични затруднения;
- забавяне на пубертета;
- първична и вторична аменорея.
В по-сериозни случаи могат да се появят и важни неврологични симптоми като атаксия на малкия мозък или периферни невропатии, но те са изключително редки в детството.
Може да придружава друго заболяване
Целиакията понякога се среща заедно с други автоимунни заболявания, включително:
- автоимунен хепатит;
- автоимунен тиреоидит;
- псориазис;
- захарен диабет;
- заболяване на бъбреците;
- неврологични заболявания на автоимунна основа.
Как се диагностицира
Благодарение на внимателния анализ на симптомите, е възможно да се подозира диагноза целиакия. Въпреки това, заболяването може да бъде идентифицирано с абсолютна сигурност само чрез серологично изследване и биопсия на лигавицата на дванадесетопръстника, която се извършва чрез дуоденоскопия. Важно е да запомните, че диагностичните тестове за целиакия задължително се правят след консумация на глутен, за да се избегне „скриването“ на симптомите.
Първата стъпка в диагностицирането се състои в прост кръвен тест: извършва се серологичен анализ на анти-трансглутаминаза (anti-tTG) и анти-едомизий (EMA) IgA антитела, в допълнение към общия IgA анализ. За окончателната диагноза обаче е необходима биопсия на тънките черва: чрез дуоденоскопия се взема фрагмент от тъкан и чрез хистологичното му изследване се определя възможната атрофия на чревните въси.
При деца чревната биопсия очевидно е особено инвазивен и тревожен тест за всеки родител. Поради тази причина през 2012 г. ESPGHAN (Европейското дружество по гастроентерология, хепатология и педиатрично хранене) издаде нови препоръки, според които в определени педиатрични случаи е възможно да се идентифицира целиакия при наличието на всички тези състояния: симптоми, положителен за антитела IgA клас антитрансглутаминаза с висок титър (> 10 пъти нормалната стойност на теста), положителен за IgA клас антиендомизиеви антитела и наличие на HLA –DQ2 и/или –DQ8.
Снимка: Shutterstock
Как да се лекува
Няма окончателно лечение за това заболяване. Единственият начин да се овладее болестта е напълно да се премахне глутена от диетата за цял живот.
Тази мярка позволява прогресивно заздравяване на чревната лигавица. Но трябва да знаете, че ако глутенът се въведе отново, възпалителното състояние и последващото увреждане на лигавицата ще се появят отново.
По материали от Pianeta mamma
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари