И да се преборим с това
Снимка: Guliver / Getty Images
Емоционалното преяждане е защитен механизъм. С негова помощ мнозина от нас се опитват да се избавят от тревогата или напротив – да засилят някаква положителна емоция.
Някои хора в детството си са поощрявани с бонбони за добри оценки или утешавани с шоколадче. От тогава те на подсъзнателно ниво търсят успокоение в храната. Резултатът е преяждане, наднормено тегло, здравословни проблеми, които предизвикват още повече безпокойство, затлъстяване… Кръгът се затваря.
Да разберете дали имате подобен навик, който е виновен за затлъстяването при 75% от случаите, е лесно. Страдате от емоционално преяждане, ако:
- След някакво събитие не можете да се сдържите от желание да изядете нещо вкусно;
- Дори когато усещате стомаха си пълен, не можете да се спрете и продължавате да ядете;
- Понякога у вас възниква чувство на внезапен глад;
- Хапвате доста и обикновено менюто ви е от графата „вредни“: шоколади, тестени изделия, чипсове и т.н.
Какво да направите, ако преяждане заради емоции?
Водете си дневник
Подробно фиксирайте времето, мястото и обстоятелствата, при които приемате храна – осъзнати или импулсивни: опишете какви причини ви подтикват да се хвърлите към хладилника, както и – най-важното – колко хапвате на един прием, за ден, за седмица…
Описвайте физическото и емоционалното си състояние преди и след хранене. Желателно е да имате под ръка таблица на калориите, за да може незабавно да превърнете ненадейно хапнатите излишества в сухи цифри.
Вероятно ще се изненадате от факта колко в пъти повече калории, отколкото са необходими на организма, всъщност употребявате. Често пъти подобен „стрес анализ“ е достатъчен, за да се появи остро желание да се контролирате.
Изучете хранителните си навици
Когато изучите в детайли дневния си порцион, ще можете да изясните по-дълбоките причини за хранителната си злоупотреба. Възможно е по този начин да се опитвате да се „наградите“ за края на още един напрегнат работен ден или да „изяждате“ негативните емоции след скандал с близък човек, или пък всичко е зарази нещастна любов.
Отбележете за себе си употребата на какви продукти предизвиква у вас временен комфорт.
Запомнете: колкото по-щателно разберете своите особености, толкова по-вероятно и необратимо ще стане скорошното преодоляване на проблема.
Не купувайте изкушения
Напълнете хладилника с разнообразни и здравословни продукти. Обявете територията на вашето жилище за свободна от вредни лакомства зона.
Едва ли изведнъж ще се избавите от навика да „изяждате“ проблемите, но, в крайна сметка, това, което ще ядете, няма да се отразява на здравето ви.
Съсредоточете се върху процеса
Отървете се от навика едновременно да хапвате и да гледате телевизия, или да стоите в социалните мрежи, или да четете книга, списание и пр. И най-важното: бавно, осъзнато и щателно дъвчете всяка хапка.
Търсете алтернатива
Сега, когато може да определите причините, които предизвикват у вас емоционален глад и сте разработили механизъм, който да се бори срещу него, още по-ефективно ще може да решите проблема, като използвате вместо преяждане една от следните заместващи дейности: позвънете на приятел, дремнете, разходете се, напишете нещо в дневника си или в социалните мрежи.
Най-голямата тайна за преодоляване на емоционалния глад е да се занимавате с нещо по време на мнимите „позиви на глад“, да намерите нови начини да се избавите от стреса. Нова рокля, интересна книга, билет за концерт, разговор с приятел са сред нещата, които бързо ще ви накарат да се почувствате по-добре, отколкото да се опитвате да се „излекувате“ с вкусна баничка.
Текст: woman.rambler.ru, превод: Надя Горанова
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Бременността може да бъде както приятно, така и много изненадващо очакване на срещата с бебето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари