Не е само мода и повод да се похвалите с оригинални снимки в социалните мрежи
Бебе, което плува. Снимка: Shutterstock
Плуване за бебета – това не е само модна тенденция или възможност да се похвалите с оригинални снимки в социалните мрежи.
Плуването помага за физическо развитие на детето и има много предимства.
Упражненията във вода укрепват мускулите на гръдния кош и гърба, имат положителен ефект върху имунитета, подобряват чувството за равновесие и психомоторните функции на детето, обяснава д-р Дмитрий Симкин.
Бебе, което плува. Снимка: Shutterstock
Детето може да се научи да плува дори преди да започне да пълзи. Водата поддържа бебето и му дава свобода на движение - въпреки че самите му мускули все още не са достатъчно силни.
Натоварването се разпределя равномерно и обхваща всички мускулни групи: ръце, крака, торс и дори шия.
Тялото тренира балансирано, но без излишно претоварване. Това е особено важно за деца, при които мускулният тонус е слаб.
Бебе, което плува. Снимка: Shutterstock
Ако педиатърът отбележи, че детето е малко по-назад от връстниците си – още не се преобръща, не държи главата си достатъчно уверено, тогава плуването ще бъде от помощ.
Препоръчва се при нарушения на централната нервна система, намалени рефлекси и забавено психомоторно развитие.
Плуването ще активизира сензомоторните връзки и детето ще стигне нормата на развитие, често без медикаменти.
Основното е първо да се консултирате с педиатър или невролог.
Развитието на опорно-двигателния апарат при детето се осъществява чрез движение.
При плуването участват всички мускулни групи, но натоварването се разпределя равномерно. Това насърчава физиологичното формиране на гръбначния стълб, укрепва ставите и стъпалата.
По този начин, уроците по плуване в ранна възраст могат да намалят риска от развитие на плоскостъпие и проблеми с позата в бъдеще.
Бебе, което плува. Снимка: Shutterstock
Контактът с вода и променящите се температурни условия са отличен инструмент за нежно закаляване.
Разликата в температурата на водата и телесната температура тренира терморегулацията и ускорява развитието на имунитет. Закалените деца боледуват по-рядко, справят се по-лесно със смяната на сезоните и се адаптират по-бързо към новите условия. Основното нещо е да не прекалявате: водата не трябва да е твърде студена, особено за бебета под три месеца.
Не най-очевидното, но важно предимство на плуването за бебета е възможността да се забележат евентуални отклонения в развитието в най-ранен етап.
Родителите определено трябва да обърнат внимание на това как бебето се движи във водата. Ако детето движи краката и ръцете си асиметрично, постоянно се навежда на една страна или държи врата си стриктно в едно положение, това може да е признак за скрити нарушения в баланса на тялото.
В този случай си струва да се свържете с остеопат: специалист ще помогне да се определи причината и да се коригира ситуацията на ранен етап.
Недостатъци и рискове
Какво трябва да вземат предвид родителите?
Въпреки всички положителни аспекти, плуването за бебета, както всяка дейност, има своите недостатъци и рискове.
Качество на водата
Изключително важна е хигиената на басейна. Излишният хлор (забележима миризма в стаята) или мръсната вода, която очевидно не се пречиства достатъчно, определено са „червени флагове“.
Температура на водата
Водата не трябва да е твърде студена. Важно е детето да се чувства комфортно по време на плуване и да не му е прекалено студено.
След урока детето трябва да се подсуши добре, да се преоблече в сухи дрехи и е добре да почине малко, преди да излезете навън, особено в студения сезон.
Режимът
Занятията трябва да съответстват на ежедневието на бебето. Например, не бива да плува след хранене или, когато обичайно трябва да спи. Или пък вечер, за да не претоварите нервната му система преди нощна почивка.
Преди да се решите да го запишете на плуване, задължително се консултирайте с педиатъра.
Мона Василева
Тази двигателна активност може спокойно да практикувате, докато разхождате бебето в количката.
Снимка: Shutterstock
Качествените слънчеви очила и шапка са задължителни под силните слънчеви лъчи както за възрастните, така и за децата.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари