Промените засягат и мъже и жени
Снимка: Guliver / iStock
Спортовете, в които между състезателите има пряк контакт, оказват значително влияние на структурата и функционирането на мозъка при младите спортисти, твърдят учени-невролози от Канада, съобщава Frontiers of Neurology.
„При сканирането на мозъка бяха идентифицирани дълбоки изменения на структурата и работата на мозъка – информират анализаторите от St. Michael’s Hospital в Торонто. – Такива спортове като футбол и хокей на лед, например, могат да променят мозъка на човека в дългосрочен план и колкото повече са тези контакти, толкова по-значими изменения се наблюдават.“
Медиците са анализирали данните, получени при сканирането на мозъка на 65 спортисти студенти. 23-ма са играли контактни спортове, 22-ма са практикували спортове, в които също има контакт между състезателите, но не толкова интензивен, а 20 души са от безконтактни спортове.
Оценките са на базата на наблюденията преди началото на спортния сезон и след него. При първата група спортисти се наблюдават различия в структурата, работата и химическите маркери на мозъка в сравнение с останалите спортисти.
При състезателите в контактни спортове се наблюдават също така признаци на намаляване на връзката между различните области на мозъка. Намалена е активността на мозъка, особено в областите, свързани със зрението и двигателните функции.
Промените в мозъка засягат както мъжете, така и жените. Учените допълват, че не са получили данни за сериозни проблеми със здравето на хората от експеримента.
Тони Николов
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари