Поспиването през деня гони тревогата и помага за усвояването на знания
Снимка: Shutterstock
Следобедният сън, оказва се, е изключително полезен за здравето, констатира Мениджър нюз и изброява пет убедителни причини да превърнем следобедната дрямка в навик и да си поспиваме през деня при всяка възможност. А пък за малките си е просто задължителен - дори отрасналите 5-6-годишни, които не искат да спят "като бебетата", не бива да го пропускат.
Полза № 1. За ум като бръснач
Всеки си знае най-добре колко точно трябва сън му трябва през нощта. Както и че ако будува дълго, на следващия ден ще бъде „извън играта”. И тъй като сънят играе важна роля за обучението, учениците, студентите, а и всички, които трябва да усвояват информация е добре да отделят 60–90 минути дрямка през деня, за да повишат умствената активност за следващите 24 часа.
Полза № 2. Сърдечна благодарност
Изследвания на Харварския университет доказват, че хората, които редовно поспиват следобед, са по-защитени от сърдечно-съдови заболявания – приятният навик компенсира умората и натоварването на сърцето и съдовете, които тя причинява. Ако търсите такъв профилактичен ефект, полезно е да подремвате поне 3 пъти седмично по 30 минути.
Полза № 3. Без тревоги и стрес
Умората и претоварването сами по себе си провокират стрес, който още повече изморява. Дневният сън помага да се прекъсне този омагьосан кръг. Учени са установили, че рязко нарастват показателите на три хормона на стреса при хората, които не спят денем. Следователно, с чиста съвест можете да си позволите кратка следобедна дрямка.
Полза № 4. Победа над вълчия апетит
Сладко, снакс, енерегийни напитки – бързо зареждане с енергия, към което прибягваме, когато се чувстваме изтощени, е не само със съмнителна полза, а по-скоро вредно. Много по-добре, а и по.приятно е да се отпуснете на леглото. Докато си почивате, енергията се възстановява, а и не мислите за храна, докато спите. Дори 10–15 минути отпускане със затворени очи ще ви освободят от вредни мисли за похапване.
Полза № 5. Прилив на сили
Макар и сънят да е пълна противоположност на физическото натоварване, резултатите от някои изследвания сочат, че атлети, които редуват тренировки с дневен сън, постигат по-високи резултатите от тези, които пренебрегват отдиха. Сила, реакция, скорост — всички тези показатели влизат в норма, когато подремнете.
Помнете: Сънят не е разточителство или глезотия, а жизнена необходимост, както водата и храната.
Източник: Little Things
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари