Някои може би ще ви изненадат сериозно
Здравото ръкостискане е един от знаците, които подсказват дълъг живот. Снимка: Shutterstock
Още от Древността има описани признаци на дълголетие, а с напредването на времето този списък се увеличава.
Общоприето е схващането, че продължителността на живота зависи само 25% от набора гени, които нашите предци са ни дали при раждането. Останалата част се определя от навиците и начина ни на живот.
А ето и кои са признаците, които предвещават дълголетие:
„Колкото по-здраво е ръкостискането, толкова по-дълго живее човекът“- с тези думи завършва докладът на британски учени за резултатите от изследванията, които са провеждали в продължение на 25 години.
Силата на ръцете е ясен показател, че двете полукълба са активни и в синхрон. Докато вялостта показва умствен упадък и наличие на сърдечносъдови аномалии. Мускулите на ръцете са тясно свързани с големите кръвоносни съдове. Намаляването на еластичността на мускулите на ръцете има непосредствен ефект върху техния тонус. И тъй като мускулите са и основният склад на белтъчини и един от основните регулатори на нивата на кръвната захар, не е изненадващо, че слабото ръкостискане може спокойно да се разглежда като завишена предразположеност към различни заболявания.
Древните китайски учени са смятали ушните миди за показател за дълголетие и сърдечно здраве. В трактата „Канон на тайнствената същност. Продължителност на живота“, който датира от 1100 г. пр.н.е., наричат ушните миди огледало на сърдечно-съдовата система, а гънките по тях - индикатор за нередности в работата ѝ.
Изследвания на учени от университета „Фудан“ в Шанхай потвърждават истинността на написаното - кожата на ушната мида е изключително чувствителна дори към най-малките промени в кръвотока и ако не става дума за вроден дефект, служи като маркер за високо кръвно налягане, риск от развитие на атеросклероза, инсулт и коронарна болест на сърцето.
Съвременните изследвания на екип учени от Канада, САЩ, Италия и Япония доказват, че микрофлората на червата на дълголетниците се различава съществено: има повече полезни бактерии и тяхното разнообразие с възрастта на практика не намалява.
Добрата новина е, че чревната микрофлора може да бъде възстановена.
Множеството бенки по тялото често се възприема от много хора като тревожен знак. И в това несъмнено има известна доза истина.
Според учените наличието на голям брой родилни петна е доказателство за наследен от предците-дълготраен генетичен механизъм за защита срещу бързото стареене на клетките. Първият признак, който потвърждава това, е дължината на теломерите (окончанията на хромозомите), която е няколко пъти по-голяма при хората, богати на бенки.
Това е може би най-неочакваният по своята същност признак за дълголетие.
Преди няколко години Емили Рогалски, професор по когнитивна неврология в Чикагския университет, публикува резултатите от свое изследване. Установено е, че оптимизмът е един от основните признаци на дълголетието, тъй като способността да гледаме на живота с лекота и да не се притесняваме излишно от дреболии е резултат от наличието на редки вретеновидни неврони в мозъка, които са открити от австрийския невролог Константин фон Економо и са наречени на негово име.
Те укрепват връзките между различните части на мозъка и спомагат за поддържането на неговата невропластичност, като предпазват целия организъм от стареене.
Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Снимка: Shutterstock
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари