Когато бебето навърши 5-6 месеца е време да се запознае с храната за „възрастни“
Майка храни бебето си с пюре. Илюстрация: Shutterstock
На 5-6 месеца бебето е време да се запознае с храната за „възрастни“. Досега повечето майки следваха препоръките на Световната здравна организация. Сега обаче педиатрите предлагат по-гъвкав и индивидуален подход.
В първата част на материала разказахме какви са промените в обичайната схема.
Сега продължаваме с 9 важни препоръки.
Майка храни бебето си с пюре. Снимка: Shutterstock
1. Една седмица - един нов продукт. Това е важно, за да може тялото да се адаптира и да се следи за признаци на алергия, ако се появят. Ако видите, че всичко е наред, тогава след около месец и половина можете да въвеждате нови продукти на всеки три дни.
2. Първата проба – само 3 грама. Това е по-малко от половин чаена лъжичка. И, разбира се, бебето трябвада се дохрани с кърма или адаптирано мляко.
3. Препоръчително е захранването да става на обяд.
4. Първото истинско хранене трябва да е течно. Допустимо е първото зеленчуковото пюре да се разрежда малко с вода или кърма.
На 7-8 месец е времето за запознаване на бебето с частично твърда храна, а от 8-9 месеца можете да предложите да дъвче малки мекички хапки, като варени моркови или картофи. В идеалния случай, близо до първата година детето може да яде твърда храна от общата маса.
5. Всеки ден увеличаваме порцията по малко. Когато стигнем препоръчваните 150 грама, вече няма нужда бебето да се кърми или дохранва с адаптирано мляко. В този момент можете да добавите половин чаена лъжичка растително масло към пюрето.
6. Когато въвеждаме в менюто нова храна, тя се предлага първа. След това допълваме с обичайните, с които бебето е свикнало.
7. С въвеждането на захранването, можете да започнете да предлагате на детето вода. То ще може да пие направо от чашка или от специална чашка с „човка“ .
Лекарите категорично не препоръчват сокове през този период. Първо, те имат малка хранителна стойност, и второ, ако детето пие сок между храненията, това увеличава риска от развитие на кариес. А, ако прекалява, може да доведе до наднормено тегло.
8. Ако детето принципно отказва друга храна освен кърма, не настоявайте. Това се случва често. Понякога са необходими 10-15 опита, приди да „приеме “ новата храна. Направете пауза и я предложете отново след няколко дни.
9. Не въвеждайте нови храни, ако детето е болно или се възстановява след проява на алергия и преди или след ваксинация.
Следва продължение. В какъв ред трябва да се въвеждат храните.
По материали на Parents, Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари