Пазете бебето, ако край него има хремави
Снимка: Guliver / iStock
Какво трябва да знаете за една неприятна инфекция, която е особено опасна за бебета и малки деца, ако край тях има хремави възрастни?
Бронхиолитът е възпаление на най-малките разклонения на бронхиалното дърво - тези, които носят въздух в дълбочина на белия дроб. Болестта се причинява от вирус, който е силно разпространен и много заразен (така наречения синцитиален респираторен вирус).
Той се предава със слюнка, кихане, кашлица, но също така и с предмети, играчки, които болен с хрема пипа с ръцете си.
Затова, ако вие, или някой в семейството е с хрема, трябва да сте много внимателни с бебето, за да го предпазите от бронхиолит.
Болестта започва като обикновена хрема, носът тече, а температурата е леко повишена.
Постепенно симптомите се влошават. Бебето става неспокойно, не може да си дължи биберона в уста, защото бронхите му са пълни със секрети, от които то не може да се освободи, и трудно диша.
Лекарят обикновено предписва физиотерапевтични процедури – инхалации.
Колкото и да звучи банално, на първо място е честото миене на ръце, когато общувате с бебе. От вратата – това е първата ви работа. Преди и след като сте сменили памперса, не само като ги облеете с вода, а старателно да търкате 30 секунди със сапун, преди да кърмите или да пипате бибероните, преди да го галите, храните и да играете с него.
- Помолете близките си (дори майка ви вероятно ще е намуси) да не целуват бебето. Вярно - бузките му са розови и мекички, но целуването е най-лесният начин за разпространение на вируса. Защото най-безобидната и лека хрема на възрастния може да доведе до тежък бронхиолит при бебето.
А целувката е най-прекият път за зараза. Така че не разрешавайте целувки – нито по бузите, нито по ръчичките на бебето, защото то често успява да ги пъхне в уста си.
Снимка: Guliver / iStock
- Отваряйте прозорци в стаята, в която бебето спи. Проветрявайте поне 10 минути на ден.
Кои ситуации са спешни?
- ако бебето диша трудно, ако не може да бозае или да яде от биберон, се консултирайте с вашия педиатър.
- ако бебето е по-малко от 6 седмици
- ако е родено преждевременно и е по-малко от 3 месеца
- ако изяжда по-малко от половината от дозата в беберона, при 3 последователни хранения
- ако повръща много
- ако непрекъснато спи
Източник: topsante.com, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари