Научете как сами да се справяте със стреса
Жена пише на ръка. Снимка: Shutterstock
Детето е болно, тийнейджърът не се справя с уроците, няма желание да учи, бяга от училище ... родителите са в паника и постоянна тревога. А когато са под стрес, без значение от повода, всичко излиза от контрол.
Резултатът е главоболие, пристъпи на безсъние дори високо кръвно налягане.
С това състояние всеки може да се справи само за няколко минути, уверява психолог.
Един от най-известните начини за бързо успокояване на паник атаките е да дишате дълбоко и бавно.
Вдишайте през носа си, издишайте през устата. Направете това няколко пъти.
Този подход обаче може да не помогне, ако емоциите са нажежени, обяснява британският клиничен психолог Кирън Шнак. Експертът е уверен, че има методи, които по-ефективни. Например, можете да се справите с тревожността за няколко минути с помощта на един трик.
Жена, която е притеснена. Снимка: Shutterstock
„Тревожността кара ума ви да прескача към най-лошия сценарий, а зациклянето върху него често влошава състоянието. Но може да надхитрите мозъка си“, уверява експертът.
Всичко, от което се нуждаете, е химикал и хартия.
Вземете лист и седнете на масата. Готови ли сте? Сега направете няколко прости стъпки.
1. Напишете най-лошия възможен сценарий. Например, притеснявате се, че тийнейджърът ще е с лош успех в края на годината и няма да вземе изпитите, балът няма да му стигне, за да влезе в желаното училище.
Кое е най-лошото нещо, което може да се случи? Да попадне в друго училище? Да няма избор? Опишете го с две или три изречения.
2. Сега трябва да направите всичко на обратното. Запишете най-добрия възможен сценарий, най-положителния или обнадеждаващ резултат, дори и да изглежда нереалистичен.И пуснете логиката влиза в действие.
3. Опишете сценария, който ви се струва най-реалистичен. Тоест, вероятността му е най-висока, въз основа на информацията, с която разполагате.
Прочетете всичко внимателно, по-добре е да го направите на глас.
Този метод помага да превключите вниманието си от страх към възможна перспектива. И дори първоначално да не вярвате в най-добрия или най-реалистичния сценарий, все пак се успокоявате.
По този начин показвате на мозъка, че има и други варианти за развитието на събитията. И той ще започне да мисли в тази посока.
Психологът съветва да не седите неподвижно по време на пристъпи на тревожност и да мислите само за това.
Разходете се, започнете да чистите, идете на йога - тялото ви има нужда от работа!
Физическите упражнения помагат за облекчаване на стреса и могат да ви помогнат да се отървете от негативните нагласи.
Дехидратацията може да повлияе и на нивата на тревожност. Създайте се правило: ако сте много притеснени и нервни, тогава трябва да изпиете чаша вода. Със сигурност няма да стане по-лошо, но може би ще стане по-лесно.
По материали на Mirror, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари