Тревожните сигнали по време на бременност

Ето кои смущения не трябва да ви притесняват, но и не бива да подценявате, ако очаквате бебе

05 Февруари 2024 г.
Тревожните сигнали по време на бременност

Важно е да познавате тези сигнали и как да реагирате на тях.

Снимка: Shutterstock

Често по време на бременност се наблюдават различни малки или по-големи смущения, отчасти свързани с физиологичните промени, които настъпват. Става дума за такива оплаквания като: умора, затруднено храносмилане, болки в гърба, гадене и т.н.

В повечето случаи няма нищо притеснително и обикновено тези състояния са преходни. На някои обаче трябва да обърнете внимание, тъй като при определени условия те могат да бъдат предупредителни сигнали за усложнения, които изискват медицински преглед и интервенция.

Ето кои са най-често срещаните неразположения, които не трябва да ви притесняват, но и не бива да подценявате.

Силното и постоянно главоболие е бива да се подценява.

Снимка: Shutterstock

Необяснимо главоболие

„Силно и постоянно главоболие, фиксирано зад очите, понякога съпътствано от промени в зрението и подуване на ръцете и краката, може да бъде симптом на хипертония и риск от прееклампсия“, предупреждава д-р Марина Тоски, ръководител на Асоциацията на териториалните гинеколози за Централна Италия. Първото, което трябва да направите при наличието на тези нарушения, е да измерите кръвното си налягане и да се консултирате задължително с гинеколога си, ако то надвишава 140/90 mm Hg.

Лекарят най-вероятно ще назначи необходимите изследвания и терапии. „Обикновено се проверява урината за анормално съдържание на протеин, така наречената протеинурия, която заедно с високото кръвно налягане, е симптом на прееклампсия. Това е потенциално сериозно усложнение за здравето на жената и плода, причинено от неправилно функциониране на плацентата, което може да доведе до забавяне на растежа на бебето“, обяснява специалистът.

Дори при липса на такива нарушения, д-р Тоски препоръчва периодично да се проверява урината и кръвното налягане, най-добре на всеки две седмици през първите два триместъра и веднъж седмично през третия.

Внимание! „Лекото подуване на краката през последните седмици от бременността е често срещано явление, дължащо се на забавяне на венозното връщане поради ефекта на хормоните и теглото на матката, която притиска кръвоносните съдовете в таза. Това не трябва да ви тревожи, освен ако отокът не е значителен, възниква внезапно, придружен е от главоболие и другите описани вече симптоми“, предупреждава специалистът.

Силен сърбеж

В последните месеци на бременността, когато бебето расте бързо, гърдите нарастват, а кожата се разтяга все повече, е възможно бременната да почувства сърбеж. Обикновено за облекчаване на дискомфорта е достатъчно да се навлажни кожата с подходящ крем.

Но има и друг вид сърбеж, който не бива да се подценява. Той започва от дланите на ръцете и краката, и се разпространява по цялото тяло. „Става дума за обширен и интензивен сърбеж, който не дава миг почивка и няма очевидна причина за възникването му“, обяснява Марина Тоски. „Не се притеснявайте, ако това е следствие от дразнене, алергична реакция към някаква храна или ухапване от насекомо. Но ако причината не е в това, трябва незабавно да съобщите на лекаря, тъй като може да е симптом на холестаза гравидарум, преходна дисфункция на черния дроб, която причинява натрупване на жлъчни киселини в кръвта“, казва експертът.

Именно жлъчните киселини стимулират нервните окончания на кожата, причинявайки сърбеж.

Холестаза може да настъпи в последните седмици на бременността. Рядко се свързва с жълтеница, но може да доведе до камъни в жлъчката. Диагностицира се с кръвен тест за оценка на чернодробната функция. Лекарят може да предпише лекарства, които насърчават разграждането на жлъчните киселини, до момента, в който вече е възможно безопасното раждане на бебето.

Интимно парене и дискомфорт при уриниране

Още в началото на бременността хормоните причиняват отпускане на мускулите на пикочните пътища. С напредването й, в комбинация с увеличаващото се тегло на плода, пикочният мехур бива подложен на все по-голям натиск. Това е причина бъдещата майка да изпитва по-често желание за уриниране от обичайното. Това е физиологичен феномен, който не трябва да се бърка със симптомите на цистит, инфекциозно възпаление на пикочните пътища.

При наличие на цистит, освен засиления уриниращ порив, има дискомфорт и усещане за тежест в корема, парене при уриниране, болка при полов акт, понякога висока температура и малко кръв в урината. „Циститът по време на бременност трябва да бъде задължително съобщен на гинеколога и да се лекува с подходящи антибиотици, както и с обилен прием на течности. Само по себе си това не е сериозно състояние, но ако се пренебрегне, инфекцията може да се разпространи и до бъбреците“, предупреждава д-р Тоски.

Гениталните инфекции също трябва да бъдат лекувани незабавно, за да се предотврати тяхното навлизане до шийката на матката и причиняване на възпаление на мембраните, което повишава риска от преждевременно раждане. „С напредването на бременността, често се забелязва увеличаване на загубата на вагинален секрет, поради действието на хормоните. Ако обаче секретите са с неприятна миризма и са придружени от парене, сърбеж или дискомфорт, е необходимо да се свържете с лекаря си, който да вземе навременни мерки срещу инфекцията“, препоръчва експертът.

Увеличени лимфни възли

Тези жлези играят стратегическа роля в имунната защита на организма. Имаме стотици такива по цялото тяло. Понякога лимфен възел, особено този отстрани на шията или в подмишниците, се подува и става болезнен на допир. „Няма причина да се притеснявате, защото лимфните възли се държат по този начин при наличие на някаква инфекция или възпаление, дори тривиално - като настинката. Тези под мишниците понякога се възпаляват и в резултат на леко по-агресивна епилация. Това може да се случи и по време на бременност, без да има последствия за бъдещата майка и плода. Но е важно да го съобщите на лекаря, за да може той да проследи състоянието и да диагностицира евентуален проблем навреме“, казва д-р Тоски.

Нормално е да има болки в гърба, но прекалено силните могат да означават и друго.

Снимка: Shutterstock

Силни болки в гърба

С прогресивното увеличаване на теглото на плода, а то пада върху лумбалните мускули, е нормално бъдещата майка да страда от болки в гърба, особено през последните месеци. „Но ако болката е силна, подобна на тази при менструация, и е свързана с контракции и усещане за натиск ниско в корема, е необходимо да се свържете с гинеколога си. Тези симптоми всъщност могат да бъдат алармен сигнал за риск от аборт“.

Сред потенциалните симптоми на аборт е и загубата на кръв. „През първите седмици от бременността малките загуби на кръв могат да бъдат физиологични. Те се дължат на разкъсване на капиляр по време на присаждането на ембриона върху стената на матката. Необходимо е да се консултирате с лекар, ако кървенето е червено, обилно като менструация и не е настъпило след полов акт“, съветва специалистът.

Затруднено дишане

Наддаването на тегло по време на бременността прави всяко движение по-трудно, което лесно може да остави бъдещата майка без въздух. А в последните месеци нарасналата матка повдига диафрагмата и намалява още повече пространството за белите дробове, които не успяват да се разширят напълно. „Чувството за глад за въздух е често срещано и със сигурност не би трябвало да е тревожно. Това не е симптом на дихателен проблем, а физиологично състояние, свързано с бременността“, уточнява експертът.

Често това усещане се увеличава през нощта, поради позицията, която тялото заема. Облекчение може да получите, ако спите настрани и с възглавница между краката.

Деси Тодорова по материали от Qui mamme

Бременност и раждане

Как да се справим с отоците през бременността

Здраве

Без болки гърба през бременността. Възможно е

Още от Здраве

Дете, което се клати на стола. Снимка: Getty

6 натрапчиви навика на детето, които тревожат родителите

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Как се променя кожата по време на бременност

Илюстрация: Guliver / iStock

От памперси към гърне

Жена, притиска с ръце корема си. Снимка: Getty

Проблем, за който мълчим

Може би се питате защо бременността продължава 40 седмици?

Снимка: Shutterstock

Колко точно трае всеки триместър

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Адаптацията не се случва изведнъж.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Колко месеца са необходими, за да се адаптирате към майчинството

Всеки велик прeход в живота носи със себе си период на приспособяване

Дете, което се клати на стола. Снимка: Getty

Здраве

6 натрапчиви навика на детето, които тревожат родителите

Всяко пето хлапе преминава през подобни състояния

Харисън Форд и Калиста Флокхарт. Снимка: Getty

Заедно

Калиста Флокхарт с весел спомен за първата среща с Харисън Форд

След репликата: Какво прави тук този превъзбуден дядка, двамата са заедно от 14 години

Снимка: Guliver / iStock

За семейството

Кичим дома с върбови венчета, здравец и цветя

Върбата символично замества палмовите клонки от посрещането на Христос

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как се променя кожата по време на бременност

Ето какво може да очаквате и как да я предпазите през деветте месеца

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

По този начин изграждаме безопасна среда, в която те да учат и да израстват