Не критикувайте собствения си външен вид, още по-малко дъщеря си
Снимка: Getty
Родителите често чуват от децата си фрази като: „Няма да го ям, вече съм дебела“, „Приятелят ми ме нарече дебеланка“, „Защо Яна е слаба, а аз съм толкова дебела?“.
Опасността от такива думи е, че в юношеска възраст недоволството от външния вид и желанието да се промени може да доведе до психични проблеми: анорексия, булимия и други разстройства.
И какво трябва да направят родителите, ако детето им е по-закръглено от връстниците си?
Как да обясним на тийнейджъра, че красотата му е уникална?
Експертите съветват родителите на първо място да не се фокусират върху недостатъците във външния си вид и да учат децата да обичат тялото си такова, каквото е.
Ето 5 стратегии, които ще са им от помощ.
Понякога дори за лекаря е трудно да определи дали наддаването на тегло е резултат от здравословен проблем или на скок в растежа.
Много тийнеджъри наддават драстично точно преди или по време на пубертета. При момичетата това се случва обикновено на 8-10 години, докато при момчетата няколко години по-късно.
В този етап педиатрите съветват родителите по-малко да обсъждат теглото и диетата с децата си. Вместо това е по-добре да ги запознаят със здравословния начин на живот, да им помогнат да формират добри хранителни навици.
„Ако говорите за размера на порциите или постоянно се ограничавате в сладкишите, децата запомнят това добре и възприемат това отношение“, казва диетологът Мариан Якобсен.
„Вместо това, научете дъщеря си (сина) да мисли по-холистично за здравето: ако се вслушва в сигналите си за глад и ситост, спи достатъчно, да спортува, ако има положително отношение, теглото му ще се върне към нормалното след пубертета“, допълва д-р Якобсен.
И ако нещо от този списък не се спазва: тийнейджърът гледа повече телевизия, играе на компютъра, ляга си късно, тогава трябва да се опитате да го върнете към режима, без да се фокусирате върху теглото.
Статистиката сочи, че:
Момиче с наднормено тегло, седи самотно на пейка. Снимка: Getty
Дори малките деца улавят истинското отношение на мама или татко към външния им вид. Може би не се задълбочават в смисъла на фразите, които родителя изрича пред огледалото, но усещат недоволството и безпокойството и го “попиват“.
Известно е, че малките деца копират поведението на тези възрастни, които са важни и са пример за тях.
Не критикувайте фигурата си и не обсъждайте теглото на виншния вид на другите. С течение на времето ще забележите, че след като сте спрели да коментирате на глас недостатъците във външния си вид, по-малко се срамувате от това.
Покажете на децата си пример, че приемате спокойно някои несъвършенства. Това че имате стрии след раждането не е причина за разочарование.
Нека вашите деца видят как се грижите за себе си, как се грижите за тялото си и се придържате към правилното хранене.
Когато едно семейство има голямо дете, много родители избягват да говорят за затлъстяване или наднормено тегло. Те предпочетат да си затварят очите пред този проблем.
Тази тема не може да бъде пренебрегната, защото рано или късно то ще чуе какво другите говорят и как обсъждат наднорменото тегло.
Известно е, че днес култът към стройното тяло граничи с някои крайности. Няма нужда от примери с манекенки и инфлуенсърки и социални мрежи.
Спомнете си колко стройни са принцесите на Дисни и колко дебели са много злодеи. При експеримент д-р Харигер наблюдава момичета от 3 до 10 години, които си играят с новата колекцията Barbie. Екипът следи, кои кукли избират момичетата.Така учените установяват, че много малко момичета харесват тази Барби, която е с по-пищни форми.
Не е изненадващо, че децата с наднормено тегло или затлъстяване са много по-склонни да не хареснат тялото си и да са неудовлетворени от външния си вид, коментира специалистът.
„Често говоря с дъщерите си за факта, че всички хора са различни: някои са високи, други са дребни, други по-едри, трети – слаби, някои имат по-тъмна кожа, други по-светла. Има брюнетки и има блондинки. Специално давам примери за различни характеристики на външния вид, така че да не обсъждам само за теглото “, казва д-р Харигер, която е и майка на 9-годишни близнаци.
Ако едно дете каже, че е "дебело", попитайте какво има предвид?
Ако в думите му има недоволство, тогава трябва да го успокоите: „Няма нищо лошо да бъдеш такъв какъвто си!“ Но е напълно възможно хлапето да не влага нищо негативно в значението на думата.
Можете да говорите поверително с по-голямо дете, да разберете защо е останало с впечатлението, че, да речем, коремът му трябва да е плосък, а краката му тънки. След това внимателно обяснете, че виждаме много красиви фигури и искаме и ние да сме в същата форма, но всъщност по-важно е на какво са способни телата ни.
Често момичетата мислят повече за това как изглеждат, отколкото как се чувстват. Момчетата може да се увлекат от идеята да изградят мускули, за да изглеждат като супергерои.
Не пренебрегвайте желанието на детето да бъде привлекателно – в крайна сметка всички се стремят към това.
Няма нищо лошо понякога да му казвате, че е красиво. Не забравяйте да напомняте, че това не е единственото и не най-важното нещо в живота – да си добър, щедър и честен означава много повече.
По материали на Parents.com, Мона Василева
Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари